September 26, 2023

بهترین راهکارها برای اینکه نوزاد را بدون گریه و راحت‌تر بخوابانیم

یکی از مشکلات والدین در ماه‌های اول تولد خواباندن نوزاد در شب است. آیا در حال حاضر نوزاد شما در طول شب می­خوابد؟! روش شما چیست؟؟ شرایط شما رو درک می‌کنم اما، انگار فرزندان همه فوراً به خواب می­روند، اما فرزند شما…تخت خواب نوزاد

آن­ها چه‌کار می­کنند که من نمی­کنم؟؟؟

این مقاله شما را با راهکار­های عملی چگونه خواباندن نوزاد آشنا می­کند. در حقیقت نوزادانی وجود دارند که در سن 2 ماهگی بدون هیچ کمکی در طول شب می­خوابند. اگر کودک شما این‌گونه است – خوب تبریک می­گویم! به سایر بخش­های وب‌سایت مراجعه کنید، یا حتی یک کار بهتر، فوراً راهکار­های خود را با مادر­های دیگر که تشنه خوابند به اشتراک بگذارید…

برای بقیه­ی ما، شرایط تغییر می­کند.50% نوزادان در سن یک‌سالگی در طول شب می­خوابند.  صبر کن، 50 % … پس تکلیف بقیه چیه؟

یقیناً دلایل محکمی وجود دارد تا کمی درباره­ الگوی خواب کودک و چگونگی کمک به خواب نوزاد در طول شب بیاموزید. کاری که شما می­کنید به‌علاوه‌ جایی که نوزاد می­خوابد می‌تواند تأثیر واقعی داشته باشد.

همچنین موضوعات ایمنی وجود دارد که باید به آن­ها فکر کنید، تا تصمیم بگیرید کودک شما کجا و در چه حالتی (پوزیشن) بخوابد. چون مطمئنم شنیده‌­اید که کودک باید به پشت بخوابد، تا خطر سندروم مرگ ناگهانی کودک کاهش یابد. فرزند اول ما در 4 سالگی(4سال!) در کل طول شب خوابید. فرزند دومم در یک‌سالگی و فرزند کوچکم در 4 ماهگی کل طول شب خوابید. اما بعد در حدود 6 ماهگی شروع  کرد به بیدار شدن، برخلاف کاری که بسیاری از کودکان در حدود 6 ماهگی می­کنند. چند ماه بعد بدون هیچ مشکلی دوباره کل طول شب را ­خوابید.

تفاوت بزرگ بین چگونگی رفتار ما با کودکانمان زمانی است که ما کمک کردن به بهتر خوابیدن آن­ها را شروع می­کنیم. الآن من می­دانم که این راه را برای دخترم خیلی دیر شروع کردم، هنگامی که او 10 ماه داشت (ناگفته نماند که بزرگ‌ترین پسر ما؛ اصلاً آموزش نداشت!!). فقط در چند روز بیدار شدن او از هر دو ساعت یک‌بار به دو بار در شب تغییر کرد. دو ماه بعد او کل شب را می­خوابید. درباره­ کوچک‌ترین فرزندمان، ما آموزش خواب او را وقتی دوماهه بود به‌آرامی شروع کردیم.

پس راهکار چیست؟

خوب،متأسفانه، هیچ کلید جادویی وجود ندارد که تمام مشکلات خواب کودک شما را حل کند. هدف این است که به کودک یاد دهیم خودش به خواب برود و عادت کند فقط در طول روز غذا بخورد. قبل از لیست کردن راهکارها،چند کلمه درباره­­ الگوی خواب کودکان اینجاست.آیا می­خواهید مثل یک کودک بخوابید…؟ احتمالاً نه!

کودکان، مخصوصاً در ماه­‌های اول خواب بسیار سبک‌تری نسبت به بزرگ‌سالان و کودکان بزرگ‌تر دارند.این یعنی بیشتر احتمال دارد از خواب بیدار شوند و وقتی بیدار می­شوند، بسیاری از کودکان به کمک نیاز دارند تا دوباره به خواب بروند. درباره این فکر کنید، در شکم شما، جای خواب بچه دائماً در حال حرکت بود، با تکان دادن آرام او را مجدد بخوابانید. غذا دادن هیچ‌گاه نباید متوقف شود. شرایط کاملاً متفاوت با یک گهواره ثابت و بی‌غذایی برای مدت طولانی…! صبر کنید تا کودکتان بزرگ‌تر شود، راه‌حل این است که به او یاد دهید خودش را آرام کند و دوباره بخوابد.

حالا می­رسیم به راهکارهای خواب کودک، من همه این راهکارها را امتحان کردم، ولی همه­ آن‌ها را برای تک‌تک فرزندانم استفاده نکردم. آن­هایی که متناسب با موقعیتتان است را انتخاب کنید. پس،بزن بریم:

راهکارهایی که کودکتان را بهتر بخوابانید

  • یک وقت خواب همیشگی
  • تکان دادن تخت کودکتان
  • مقدار زیادی غذا خوردن در ابتدای شب
  • حیوان یا پتوی پر شده که بوی مادر می­دهد
  • یک لباس نازک نخی روی چشم­ها
  • آرام آرام کم کردن طول مدت غذا دادن شبانه
  • آشنا کردن کودک با پستانک
  • یک کیسه خواب
  • درگیر کردن پدر!
  • اطلاعات بیشتری می­خواهید؟

خواب نوزادیک وقت خواب همیشگی

یک ساعت خواب همیشگی وقتی نوزاد شما تازه به دنیا آمده مثل یک جوک است. و واقعاً هست. اما بر اساس تجربه­ من حدود دوماهگی، رسیدن به یک روال همیشگی که کودک شما بخواهد هر شب در حدود یک ساعت مشخص به خواب برود امکان­پذیر است.

بسته به میزان زمانی که شما می­خواهید به این امر اختصاص دهید، شما می­توانید قبل از قرا دادن کودکتان در تخت او را حمام کنید یا یک ماساژ بدهید یا هردو. یا می‌توانید یک لالایی یا قصه بخوانید. با داشتن سه بچه برای خواباندن، روال همیشگی برای نوزادم شستن او (نه حمام)، پوشاندن پوشک و لباس خواب جدید، خاموش کردن لامپ و قرارد دادن او در تخت با عروسک حیوانی مورد علاقه‌اش به همراه پستانک بود. من تا زمانی که او چند ماهه بود یک دست و قسمت پایینی بدنش را قنداق می­کردم. احتمالا قبل از اینکه به خواب برود باید چند بار می­رفتم و به اون پستانکش را می­دادم، اما میتوانستم این کار را وقتی دارم بقیه­ بچه‌­هایم را برای خواب آماده می­کنم انجام دهم.

شما همچنین باید یک روال همیشگی صبح­گاهی هم تعریف کنید، هر روز در حدود یک ساعت مشخص بیدار شدن، تا این کار را به آرامی انجام دهید. بغیر از داشتن مقداری وقت آزاد در شب ها، خواباندن کودک در تختخواب خودش چند مزیت عالی دیگر هم دارد – اون هنگامی که نیمه ­شب از خواب بیدار می­شود وحشت زده نمی­شود! اگر فرزندتان همیشه در بغل شما به خواب می­رود، او باور می­کند که بغل شما جای خواب اوست، و هرجور دیگری کاملا اشتباه است.

آیا اگر شما در نیمه شب بیدار شوید به جای تختتان خودتان را روی زمین بیابید باز به خواب می­روید؟احتمالا نه. دقیقا اتفاقی که برای بچه‌­ها می‌­افتد.

کودک را هنگامی که بیدار است در تخت بگذارید

بله نوزادان اگر گرسنه نباشند خودشان می­توانند به خواب بروند! این کاری است که شما باید هم در شب و هر زمانی از روز که کودکتان می­خواهد بخوابد بکنید. در طول هفته‌­های اول زندگی احتمالاً فرزندتان هر زمان که در حال شیر خوردن است به خواب می­رود. که درباره­ این نگران نباشید! زمانی که او کمی بزرگتر شود، دوماه یا همین حدود، می­توانید کودکتان را زمانی که خیلی خسته نیست تغذیه کنید و یک ساعت و نیم بعد کودک خسته و سیرتان را در تخت بگذارید.

تخت کودکتان را تکان دهید

مطمئنم، این برای شما جدید نیست. این کاری است که همه­ والدین می­کنند، درسته؟اما یادآوری اینکه این موضوع چقدر کمک می­کند ممکن است هنگام تصمیم گیری برای اینکه کودک در ماه های اول کجا باید به خواب برود مفید باشد. یقیناً این که نوزادان برای به خواب رفتن نیاز دارد تکان داده شود ایده آل نیست، اما به عنوان وسیله‌­ای برای طولانی کردن زمان بین لحظات شیر دادن به او، به نظرم یک روش عالی است، حداقل برای من جواب داد.

زیادخوردن در ابتدای شب

این کار می‌تواند به کودکان گرسنه کمک کند بهتر بخوابد. به او غذا دهید تا زمانی که دیگر بیشتر نخورد.

حیوانات یا پتوی که بوی مادر را میدهد

مادر و شیر بیشترین چیز­هایی هستند که وقتی کودک از خواب بیدار می­شود می­خواهد. با یک عروسک حیوان پفی که بوی مادر را می­دهد، کودک شما احتمالاً وقتی نیمه شب از خواب بیدار می­شود احساس تنهایی نمی­کند.عروسک را برای چند روز و چند شب نزدیک بدنتان نگه دارید و بعد آن را هر زمان که کودکتان میخواهد به خواب می­رود به او بدهید. اما، باید از یک عروسک پف کوچک استفاده کنی، تا مطمئن باشید صورت کودکتان را نمی­پوشاند.

یک پارچه نازک نخی روی چشم­ها

می­دانم که بسیاری از بچه­‌ها اگر صورتشان با یک پارچه نازک نخی پوشانده شود فورا به خواب می­روند. حدس می­زنم این کار به آن­ها کمک می­کند در و دیواری که حواسشان را پرت می­کند نبینند. این کار را به جای خواب کردن در شب برای چرت روزانه استفاده کنید، و پارچه و کودک را دور از دید­تان باهم رها نکنید (برای مثال در شب) حتی اگر فکر می­کنید بعید است که کودک بتواند با این خفه شود، ماندن پارچه روی صورت  می‌تواند شدیدا دریافت اکسیژن او را تحت تأثیر قرار دهد، و خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش دهد.

آرام آرام کم کردن طول مدت غذا دادن شبانه

آیا یک غذاخور شبانه مشتاق دارید؟ سعی کنید طول مدت، هر دفعه تغذیه را کم کنید، در نتیجه به آرامی به او یاد می­دهید کمتر در شب بخورد.

آشنا کردن کودک با پستانک

نوزادان کوچک معمولا! علاقه شدید به مکیدن دارند. اما هردو فرزند کوچک من نداشتند، اگرچه، یک پستانک را تا ۲/۵ ماهگی پذیرفتند. دوام بیاورید! و بعضی انواع دیگر را امتحان کنید. بعضی بچه­‌ها مقداری کمک نیاز دارند تا یاد بگیرند چگونه از پستانک استفاده کنند.

آموختن، احتمالاً خیلی برای کودک آسان­تر است که به جای خوابیدن روی سینه شما در در تختخوابش به خواب برود. به عنوان یک پاداش مهم،تحقیقات اخیر اشاره کرده‌­اند که خواباندن کودک به پشت و استفاده از پستانک ریسک ابتلا به سندروم ناگهانی مرگ نوزاد را بسیار کاهش می­دهد. این را با پزشک خود بررسی کنید!

یک کیسه خواب

کودکانی که خیلی سرد یا گرمشان است راحتتر بیدار می­شوند. بعضی انواع کیسه خواب کودک ممکن است کمک بزرگی باشد، چون کودک را گرم نگه می­دارد: همچنین، خطر اینکه کودک پتو را کنار بزند یا روی صورتش بکشد وجود ندارد.

درواقع، حتی اگر کودک شما خواب بهتری در این کیسه­‌های خواب نداشته باشد، ممکن است شما داشته باشید! حداقل من که داشتم وقتی دیگر نگرانی اینکه فرزندم پتو­ را روی صورتش نکشد، نداشتم. بعضی کودکان وقتی چندماهشان می­شود علاقه دارند این کار را انجام دهند.

درگیر کردن پدر!

اه، تقریباً مهمترین نکته را فراموش کردم!

برای مثال – در ده ماهگی، دختر من هنوز هر دو ساعت یک­بار برای شیرخوردن بیدار می­شد. ما تصمیم گرفتیم که یک کار اساسی بکنیم. یک شب جمعه شروع کردیم، پدرش هروقت او در شب شروع به گریه می­کرد بلندش می­کرد. و او را در بغلش تکان می­داد، به او پستانک می­داد و – باور کنید یا نه – او طی چند دقیقه دوباره می­خوابید.

بعد از فقط سه شب، او فقط دوبار در شب بیدار شد. در این وضعیت، می­گذاشتیم او غذا بخورد چون دیگر به راحتی با پدرش آرام نمی­گرفت. یک ماه بعد او فقط یکبار بیدار می­شد و در سن یک‌سالگی، یکبار دیگر این روش را انجام دادیم تا این وعده غذایی شبانه را حذف کنیم. و این کار فقط چند روز وقت گرفت.  پس چرا این کار را زودتر نکردم؟

این اشتباه را تکرار نکنید! مثل یک تیم با همسرتان کار کنید تا شب­ های خانواده را آرام کنید. نوزادان حداقل در 6 ماهگی واقعاً نیاز ندارند در شب تغذیه شوند. (همیشه موقعیتتان را با پزشک خود بررسی کنید، اگر نوزاد شما کمبود ورن دارد انجام این اقدامات ممکن است شرایط را برای او بدتر کند)

اطلاعات بیشتری می­خواهید؟

حالا تا زمانی که خواب فرزندتان بهتر شود چگونه زنده بمانید؟ این لینک را برای دسترسی به چندراهکار که به خواب کودک شما چندان کمکی نمی­کند اما خواب شما را خیلی بهتر میکند،دنبال کنید. به چک لیست سیسمونی ما هم سر بزنید شاید برای وسایل لازم هنگام خواب نوزاد ایده‌ای بگیرید.

آیا شما راهکارهای بیشتری برای خواباندن کودک داری!آن­ها را در زیر به اشتراک بگذارید! بسیاری از کسانی که تازه پدر و مادر شده ­اند (و کودکان) از شما سپاس­گزار خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *