November 27, 2022

درباره خواب نوزاد ۱ تا ۳ ماهه خود چه چیزهایی می دانید!؟

درست زمانی که فکر می­کنید یک مقدار خواب بیشتر برای­تان هم­چون رویایی دست­نیافتنی است، نوزادتان  شروع می­کند به بیشتر خوابیدن. چرخه خواب نوزاد به چرخه سیسمونی نوزاد تهرانخواب شما نزدیکتر می­شود و کوچولوی دلبندتان ممکن است که بیشتر شب­ها، کمتر شیر بخواهد. اما فکر نکنید که دکمه خواب­ را به این زودی خواهید فشرد. در این سن، ساعت خواب کودک در طول شب فقط 5 تا 6 ساعت طول می­کشد.

طول خواب نوزاد در این سن چقدر است؟

به دلیل اینکه کودکان در این سن بیشتر بیدار می­مانند و در طول روز نسبت به اطراف خود آگاه هستند، بنابراین ممکن است بیشتر خسته شده و شب بیشتر بخوابند. اما دامنه زمان خواب عادی کودک هم­چنان خیلی زیاد است.

طبق مطالعات بنیاد ملی خواب آمریکا، نوزادان بزرگتر از 3 ماه بایستی در 24 ساعت شبانه روز، 14 تا 17 ساعت بخوابند. خواب روزانه در بیشتر نوزادان به طور روتین شامل دو یا سه خواب کوتاه می­شود و به دنبال آن یک خواب طولانی­تر در شب که بعد ازتغذیه آخر شب  صورت می­گیرد.

نوزاد چطور باید بخوابد؟

بر اساس مطالعات انجام شده در آکادمی پزشکان اطفال آمریکا (AAP)، محل خواب نوزادان حداقل تا شش ماهه اول بایستی به شکل اتاق مشترک با والدین اما در تخت جداگانه باشد که تا تولد یک سالگی کودک شرایط ایده­آلی است، زیرا تا یکسالگی خطر سندرم مرگ ناگهانی در نوزاد بالاست. در حالت اتاق مشترک، تخت نوزادی، گهواره یا حیاط بازی نوزاد به جای آنکه در اتاق جداگانه­ای باشد نزدیک تخت والدین خواهد بود. چون در این حالت والدین نزدیک نوزاد هستند بنابراین هنگام شب به طور راحت­تری می­توانند به تغذیه و مراقبت از او بپردازند.

اگرچه اتاق مشترک می­تواند خواب امنی را برای نوزاد فراهم کند اما داشتن بسترمشترک با والدین چنین نیست. بستر مشترک با والدین خطر سندرم مرگ ناگهانی و دیگر مرگ­های مرتبط با خواب را افزایش می­دهد.جهت ایجاد یک محیط امن برای نوزادتان به این موارد دقت کنید:

  • همیشه نوزاد را به پشت بخوابانید و از خواباندن او به روی شکم اجتناب کنید:  از زمانی که آکادمی پزشکان اطفال آمریکا (AAP)،این توصیه را در سال 1992 کرده،  میزان سندرم مرگ ناگهانی کاهش یافته است.
  • نوزاد را روی یک سطح ثابت بخوابانید: توشک تخت نوزاد را به طور کامل با یک ملافه بپوشانید. مطمئن شوید که تخت نوزاد، گهواره یا حیات بازی حتما استانداردهای حال حاضر را داشته باشند.
  • هیچ چیز اضافی دیگری درون تخت یا گهواره قرار ندهید: از عروسک پشمی، پتو، بالش یا ملافه­ نامناسب، لحاف، رو کش، پوستین و پدهای ضربه­گیر اجتناب کنید.
  • از گرم کردن بیش­از­اندازه اجتناب کنید: بر اساس حرارت اتاق به کودک لباس بپوشانید. نشانه­های گرمایش بیش از اندازه را بررسی کنید برای مثال با دیدن عرق کردن نوزاد یا با لمس کردن او می­توانید به میزان گرمای اتاق پی ببرید. دمای مناسب برای نوزاد ۲۵ درجه سانتیگراد می باشد.
  • نوزاد را از افراد سیگاری دور نگه دارید: دود سیگار اشخاص دیگر می­تواند خطر سندرم مرگ ناگهانی را افزایش دهد.
  • نوزاد را با پستانک بخوابانید: البته در صورتی که نوزاد پستانک را پس می­زند، او را مجبور نکنید. در صورتی که پستانک در طول شب از دهان نوزاد بیافتد مجبور نیستید که آنرا دوباره در دهانش بگذارید. در صورتی که از سینه خودتان شیر می­دهید می­توانید زمانی که شیر خوردن نوزاد تمام شد پستانک را در دهانش بگذارید.
  • مراقب خطرات احتمالی دیگری باشید: از چیزهایی که دارای نوار، بند یا ریسمان هستند و ممکن است دور گردن نوزاد بپیچند و یا چیزهایی با لبه یا گوشه تیز اجتناب کنید. مراقب چیزهایی باشید که ممکن است زمانی که نوزاد درون تخت بایستد یا بنشیند دستش به آنها برسد. تلفن آویزان، آویزهای دیواری، عکس­ها، ماهوت پرده و پرده­های کرکره­ای در صورتی که در دسترس نوزاد باشند خطرناک خواهند بود.

به خوابیدن  نوزاد کمک کنیدسیسمونی نوزاد پسر

حمام کردن نوزاد، کتاب خواندن و آواز خواندن می­تواند برای نوزاد آرامش­بخش وهم­چنین نشانه پایان روز باشد. بعضی نوزادان دوست دارند که قنداق شوند که می­توانید تا زمانی که چرخیدن­شان هنوز شروع نشده قنداق­شان کنید. این کارها را به طور مداوم و پیوسته انجام دهید به زودی نوزاد خوابش را با این مراحل وفق خواهد داد.

در صورتی که با تکان دادن نوزاد را می­خوابانید ممکن است که نوزاد دلبندتان عادت کند که هنگامی که نیمه شب از خواب بیدار می­شود فقط با تکان دادن به خواب برود. به جای آن تلاش کنید که زمانی که نوزاد نیمه خواب بوده ولی هم­چنان بیدار است در تخت یا گهواره­ قرار دهید. با این روش او یاد خواهد گرفت که خودش به خواب برود.

بعضی از نوزادان قبل آنکه خودشان بخوابند بی­قرار می­شوند و حتی ممکن است گریه هم بکنند. اگر فکر می­کنید که این بی­قراری به خاطر گرسنگی یا بیماری نیست برای چند دقیقه به او کاری نداشته باشید به احتمال زیاد خودش آرام گرفته و به خواب خواهد رفت.

در صورتی که می­خواهید نوزاد در آن زمانی که خودتان می­خواهید بخوابد، محرک­ها را به حداقل برسانید کنید روشنایی را کم کرده و با او صحبت و بازی نکنید. لباس نوزاد و پوشک نوزاد را عوض کرده و به او شیر بدهید و او را به گهواره یا تختش برگردانید.

در صورتی که نوزاد صبح زود برای خوردن شیر بیدار می­شود ایجاد یکسری تغییرات کوچک می­تواند برنامه او را عوض کند. می‌توانید شیر آخر شب را زمانی به نوزاد بدهید که با برنامه خواب شما هماهنگ باشد:

  • برای مثال زمانی که نوزاد بعد از ساعت 7 شب شیر خورده و می­خوابد و ساعت 2 صبح برای خوردن شیر دوباره از خواب بیدار می­شود، سعی کنید که ساعت 11 شب به او شیر بدهید و او را زمین بگذارید تا بخوابد تا اینکه ساعت 5 یا 6 صبح دوباره برای خوردن شیر از خواب بیدار شود.
  •  شاید ایجاد چنین روالی برای خواب نوزاد تا چند شب اول کمی سخت باشد اما در صورتی که در انجام آن مصرّ باشید  احتمال موفقیت­تان بیشتر خواهد شد.

چه زمانی بایستی با پزشک صحبت کنید؟

برخی از نوزادان در این سن شاید شروع کنند که تمام طول شب را بخوابند. این را در نظر داشه باشید که زمان خواب نوزادان بسیار متنوع بوده و این طبیعی است. اگر سؤالی در مورد خواب نوزادتان دارید با پزشک صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.