September 26, 2023

آیا کودک شما در حال دندان در آوردن است؟ 11 علامت دندان در آوردن نوزاد که نباید نادیده گرفته شوند!

شخصی به من گفت اگر قرار بود بزرگسالان دندان در بیاورند، از درد دیوانه می شدیم. مطمئناً، ، دانستن میزان درد نوزاد هنگام دندان در آوردن برای ما ممکن نیست، اما دندان درآوردن نوزادچیزی که مشخص است این است که بعضی از کودکان هنگام دندان در آوردن، درد دارند!

در برخی نوزادان، ممکن است به هیچ وجه متوجه تفاوت نشوید تا ناگهان چیزی ریز و سفید در دهانشان مشاهده کنید. دندان های مختلف نیز ممکن است هنگام رویش کم و بیش از لحاظ دردناکی متفاوت باشند.به نظر می رسد بسیاری از کودکان زمانی که برای اولین بار دندان در می آورند بیشترین درد را تجربه می کنند.

اما مهمترین علائم دندان در آوردن در کودک چیست؟

نکات دندان در آوردن کودک در اینجا آورده شده است:

در چه سنی؟


آیا می دانستید که بعضی از نوزادان در واقع با یک یا دو دندان متولد می شوند؟ البته این خیلی نادر بوده و فقط در حدود 1 نوزاد از هر 2000 نوزاد تازه متولد شده ممکن است در هنگام تولد دندان داشته باشد. برای همین در لیست سیسمونی نوزاد  توصیه به خرید مسواک هم کردیم. هرچند به هرحال خیلی زود به آن نیاز پیدا خواهید کرد.  اکثر کودکان بین 4 تا 7 ماهگی اولین دندان خود را در می آورند. اما زودتر یا دیر تر از این زمان نیز طبیعی است. البته در برخی نوزادان، دندان در آوردن شروع نمی شود تا نوزاد به اولین سال تولد خود نزدیک شود.
بنابراین اگر کودک شما از 4 ماه بزرگتر است و برخی از علائم دندان در آوردن که در زیر ذکر شده است را نشان می دهد، ممکن است به زودی لبخند لثه ای او از بین برود.

کدام دندان؟


معمولاً اولین دندانی که در کودک که جوانه می زند یکی از دندان های پیش وسطی است، یعنی دندان پیش وسطی فک پایین. اغلب دو دندان وسط فک پایین ابتدا جوانه می زنند، سپس دندان های وسط فک فوقانی. این قضیه همیشگی نیست. به عنوان مثال، دختر ما ابتدا دو دندان وسطی فک پایینش را در آورد، اما بعد از آن دو دندان در کنار دو دندان جلویی پایینی، در فک فوقانی در آمدند. خیلی خنده دار به نظر می رسید! او شبیه یک خون آشام کوچک (بسیار ناز) بود!

وراثت و جنسیت


اگر می خواهید بدانید چه موقع به دنبال علائم دندان در آوردن بگردید، از والدین خود (و والدین همسرتان) سؤال کنید. دندان در آوردن تحت تأثیر ژن ها است. اگر شما یا پدر فرزندان دیر دندان در آورده باشید، احتمال دارد کودک کوچک شما نیز برای مدتی بیشتر لبخند لثه ای داشته باشد. جنسیت کودک شما نیز ممکن است در این زمانبندی نقش داشته باشد. به طور کلی دختران کمی زودتر از پسران دندان در می‌آورند.

جاری شدن آب دهان


همه بچه ها جاری شدن آب دهان را دارند. برخی بیشتر و برخی کمتر. بعضی از آنها مجبورند  کم و بیش تمام وقت پیشبند بپوشند. همچنین، بسیاری از نوزادان هنگام سرماخوردگی بیشتر دچار این حالت می شوند یا اگر به راحتی با آن کنار بیایند برایشان سرگرم کننده است که با زبانشان با آن بازی کنند. این بدان معنی است که جاری شدن آب دهان به هیچ وجه علامت اختصاصی  دندان در آوردن کودک نیست. اما، اگر کودک شما خیلی بیشتر از گذشته شروع به جاری شدن آب دهان کند و از چهار ماه بزرگتر باشد، احتمال دارد که دندان در آوردن در حال شروع باشد.

بثورات پوستی (راش)


بثورات پوستی یا قرمز شدن گاهی اوقات به علائم دندان در آوردن کودک گزارش می شوند، که احتمالاً به دلیل جاری شدن بیش از حد آب دهان است. بثورات روی گونه در جایی که دندان در حال  جوانه زدن است ظاهر می شود. خودم هرگز این علامت را ندیده ام، اما اگر کودک شما چنین بثوراتی داشته باشد، علائم دیگر دندان در آوردن را هم بررسی کنید.

تب


نظرات کارشناسان روی این علامت متفاوت است. برخی فکر می کنند تب با درجه ی پایین، ممکن است همراه با اسهال از نشانه های دندان در آوردن کودک باشد. برخی هم می گویند چنین ارتباطی وجود ندارد. چیزی که درباره ی آن مطمئن هستیم این است که تب درجه بالا از نشانه های دندان در آوردن کودک نیست بلکه بیماری است!

جدیدترین تحقیقات نشان می دهد که افزایش اندک درجه حرارت ممکن است نشانه ی دندان در آوردن کودک باشد، اما این افزایش دما حتی به اندازه ای نیست که بتوان آن را به عنوان تب طبقه بندی کرد (که معمولاً برای کودکان بیش 38 درجه سانتیگراد)  در نظر گرفته می شود. بنابراین تب هم از علائم دندان در آوردن نیست!

کودک بدخلق


اگر کودک شما به طور ناگهانی بسیار بد خلق تر شده باشد که معمولاً بدون هیچ دلیل مشخصی اتفاق می افتد، ممکن است علائمی از دندان در آوردن باشد. این فقط برای نوزادان صادق نیست و یک کودک نوپا که  در حال در آوردن دندان های آسیایی بزرگش است نیز ممکن است کاملاً بد خلق باشد.

لثه های قرمز و ملتهب

لثه های قرمز و ملتهب طبق تجربه ی من در واقع تنها علامت اختصاصی دندان درآوردن کودک است. اگر به داخل دهان کودک خود نگاه کنید و ناحیه ای جدا شده که قرمز، متورم و تقریباً ملتهب یا کبود (در محلی که باید دندان از آن جا جوانه بزنند) شده است را دیدید، احتمالاً یک دندان در راه است.

اگر نقاط سفید کوچکی دیدید، می توانید خیلی مطمئن باشید. هنوز هم ممکن است چند روز یا بیشتر طول بکشد تا دندان واقعا جوانه بزند.

گاز گرفتن


اگر کودک شما به سختی سعی در جویدن و جویدن و جویدن همه چیز دارد، ممکن است به دلیل درد دندان در آوردن باشد. با این حال، از آنجا که نوزادان به طور کلی همه چیز را در هر حالی می جوند، این علامت اختصاصی ای از دندان در آوردن کودک نیست. اما اگر شیرخوار شما هم جاری شدن زیاد آب دهان دارد و هم سعی دارد همه چیز را گاز بزند، احتمال دارد که دندانی در راه باشد. حتماً به کودک خود چیزی مناسب برای جویدن بدهید.

بد خواب شدن


بسیاری از نوزادان هنگام دندان در آوردن بسیار بد می خوابند که البته جای تعجب نیست، آن ها درد دارند! به هر حال، بد خواب شدن هم دوباره بخشی از سال اول زندگی کودک است، بنابراین مطمئناً علامت قطعی ای برای دندان در آوردن نیست. اما همراه با علائم دیگر، ممکن است به شما بگوید چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

اگر به نکاتی درباره چگونگی بهتر خوابیدن در دوره ای که کودک شما بد می­خوابد نیاز دارید، اینجا را کلیک کنید.

درمان های خانگی برای درد دندان در آوردن


خوشبختانه، روش های مختلفی برای کاهش درد دندان در کودک وجود دارد. در اینجا نکاتی در مورد درمان های خانگی برای درد دندان در آوردن پیدا خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *