November 27, 2022

چگونه می توانید یک شیشه شیر مناسب برای نوزاد انتخاب کنید؟

آیا نوزادتان شش ماهگی را پشت سر گذاشته و می خواهید شیر خشک را به او معرفی کنید؟ آیا قصد دارید برای شیر دادن به نوزاد از شیشه شیر استفاده کنید؟ یا می خواهید از شیشه شیر برای ذخیره کردن شیر خودتان استفاده کنید؟ شاید هم شیر مادر کافی نبوده و نیاز دارید به نوزاد شیر خشک بدهید؟

سردرگمی در هر کدام از شرایط ذکر شده کاملا طبیعی است. اگر مطمئن نیستید چه نوع شیشه شیری باید تهیه کنید، و شیشه شیر مناسب چه خصوصیاتی باید داشته باشد و به چه نکاتی باید توجه داشته باشید این پست را مطالعه کنید.

انتخاب شیشه شیر مناسب نوزاد؟

از آن جایی که امروزه انواع مختلفی از شیشه شیر در بازار موجود است، کاملا طبیعی است که گیج شوید. گزینه های زیادیچه از نظر جنس مانند شیشه و پلاستیک و چه از نظر شکل ظاهری وجود دارد. بنابراین چگونه می توانید شیشه شیر مناسب برای نوزادتان را تشخیص دهید؟

در ابتدا اجازه دهید جوانب مثبت و منفی دو نوع اصلی شیشه شیر از نظر جنس که همان شیشه ای و پلاستیکی بدون BPA می باشد را بررسی کنیم:

 1. شیشه شیر شیشه ای:

یکی از دلایل اصلی انتخاب شیشه شیر شیشه ای توسط والدین عدم وجود BPA در آنهاست.

نکات مثبت استفاده از شیشه شیرهای شیشه ای:

 • فاقد BPA هستند
 • با محیط زیست سازگارتر هستند زیرا بدون استفاده از نفت ساخته می شوند
 • مدت بیشتری دوام می آورند
 • می توان آنها در طول استرلیزه کردن جوشاند و همچنین برای گرم کردن به کار برد
 • قابل بازیافت هستند

نکات منفی استفاده از شیشه شیرهای شیشه ای:

 • در صورت افتادن به راحتی می شکنند
 • گران تر از شیشه شیرهای پلاستیکی یا شیشه شیرهای پلاستیکی فاقد BPA هستند
 • سنگین تر هستند
 • اندازه های مختلف آنها همیشه در دسترس نیست
 1. شیشه شیرهای پلاستیکی فاقد BPA:

نکات مثبت استفاده از شیشه شیرهای پلاستیکی فاقد BPA:

 • سبک هستند
 • بادوام هستند و در صورت افتادن نمی شکنند
 • فاقد BPA هستند
 • شیشه شیرهای پلاستیکی فاقد BPA قابل بازیافت هستند

نکات منفی استفاده از شیشه شیرهای پلاستیکی فاقد BPA:

 • با استفاده از نفت ساخته می شوند
 • برخی از والدین نگران هستند که پلاستیک حتی اگر بدون BPA هم باشد، ممکن است به نوزاد آسیب وارد کند
 • قابل جوشاندن در طول استرلیزه کردن نیستند
 • قابل استفاده برای گرم کردن نیستند

وقتی تصمیم گرفتید که آیا می خواهید از شیشه شیر شیشه ای استفاده کنید یا پلاستیکی، زمان آن رسیده که به ویژگی های خاص تر آنها توجه کنید. در ادامه برخی از رایج ترین ویژگی های شیشه شیرهای امروزی فهرست شده است:شیشه شیر نوزاد

 1. شیشه شیر با سر‌شیشه خمیده

این نوع سر شیشه باعث جریان یافتن طبیعی تر شیر می گردند. این سر شیشه ها به گونه ای طراحی شده اند که جریان شیر در آنها تا جای ممکن مانند جریان شیر سینه باشد. همچنین به کاهش دادن میزان هوایی که نوزاد می بلعد کمک می کند. این ویژگی به خصوص به پیشگیری از کولیک یا تسکین دادن نوزادانی که از کوکلیک رنج می برند کمک می کند. شکل خاص پستانک این نوع شیشه شیرها به نوزاد تازه متولد شده کمک می کند وضعیت درست گردن خود را حفظ کند.

 1. شیشه شیر با لوله جریان طبیعی در داخل(ضدنفخ یا ضد کولیک)شیشه شیر ضد کولیک

 لوله جریان طبیعی که در داخل شیشه شیر قرار گرفته به نوزاد کمک می کند تجربه غذا خوردن بدون کولیک داشته باشد. این لوله ها به گونه ای طراحی شده اند که هرگونه حباب هوایی که ممکن است منجر به مشکلات کولیک در نوزاد شود را از بین می برند. همچنین بدون ایجاد خلاء یک فشار مناسب برای جریان یکدست شیر ایجاد می کنند. در نتیجه نوزاد راحت تر شیر خورده و مشکل خراب شدن سر شیشه (nipple collapse) وجود ندارد. لوله جریان طبیعی موجب می شود هوا از سر شیشه دور شده و به انتهای شیشه برود. در نتیجه این هوا در طول شیر خوردن وارد معده نوزاد نمی شود. شیشه شیرهای دکتر براون امتیاز انحصاری این فن آوری را داشته و کارآمدی آنها در پیشگیری و به حداقل رساندن کولیک در نوزادان مشهور است. این فن آوری همچنین به کاهش دادن مشکلات نفخ، تف کردن و آروغ زدن نوزادان کمک می کند.

 1. شیشه شیر با پستانک (سر شیشه) پهن

شیشه شیر شبیه سینه مادراین گزینه برای نوزادانی که برای اولین بار می خواهند شیشه شیر را امتحان کنند عالی است. سر شیشه برای استفاده از  پستانک هایی که دقیقا شبیه نوک سینه مادر هستند مناسب است. در نتیجه نوزاد راحت تر می تواند آن را جایگزین سینه مادر کند. گزینه سری پهن همچنین برای نوزادانی که به کولیک مبتلا هستند تسکین دهنده است زیرا مانع از ایجاد نفخ می شود.

امروزه انواع مختلفی از شیشه شیر در بازار موجود است. قبل از خرید بهتر است توضیحات نوشته شده روی جعبه شیشه شیر را مطالعه کنید. اگر به دنبال یک کاربرد خاص هستند اطمینان حاصل کنید که شیشه شیر قابلیت آن را دارد. همچنین دستورالعمل های نگهداری از شیشه شیر را با دقت مطالعه کنید.

پستانک یا سر شیشه

جنس سرشیشه ها: سرشیشه ها معمولا از جنس لاتکس یا سیلیکون های مختلف هستند. سرشیشه های لاتکسی نرم تر بوده و انعطاف پذیری بیشتری دارند، ولی خیلی بادوام نیستند و برخی از نوزادان به آنها حساسیت نشان می دهند. سر شیشه های سیلیکونی سفت تر بوده و بادوام تر هستند.

اندازه و جریان: سر‌‌شیشه ها اندازه های مختلفی داشته و سرعت جریان آنها از آهسته تا تند متفاوت است. نوزادان نارس و تازه متولد شده معمولا به کوچک ترین اندازه (اغلب “1 قطره” نامیده می شود) نیاز دارند که آهسته ترین جریان را دارد. نوزاد با بزرگ تر شدن قابلیت استفاده از اندازه های بزرگ تر و جریان های سریع تر را پیدا می کند، می تواند بهتر میک بزند و مقدار بیشتری شیر سینه یا شیر خشک مصرف کند.

سرشیشه ها دارای برچسب اندازه و طیف سنی توصیه شده هستند. اگر نوزادتان کاملا منطبق با این دستورالعمل نیست نگران نشوید. احتمالا باید چند سرشیشه مختلف را امتحان کنید تا بتوانید بهترین اندازه را برای نوزادتان پیدا کنید. اطمینان حاصل کنید که نوزاد برای شیر خوردن خیلی تلاش نمی کند یا شیر خارج شده به قدری زیاد نباشد که موجب خفگی یا تف کردن شود. و البته هرگونه نگرانی را با پزشک مطرح کنید.

محض اطلاع! شیر مادر یا شیر خشک باید به صورت قطره های پشت سر هم از پستانک خارج شود و نه به صورت جریان. این اتفاق در صورتی رخ می دهد که جریان برای نوزاد بیش از حد سریع باشد یا مدت زیادی از پستانک استفاده شده باشد و سوراخ آن ترک خورده یا بزرگ تر شده باشد. علائم دیگری که نشان می دهند زمان تعویض پستانک و شیشه شیر از راه رسیده در ادامه ارائه شده است.

تجهیزات جانبی

گرم کن شیشه شیر، کیف حمل عایق بندی شده، قفسه شیشه خشک کن و سبدهای مخصوص بخش های مختلف شیشه شیر در ماشین ظرف شویی برای بسیاری از والدین مفید است. اگر می خواهید بدانید دیگر چه چیزهایی برای سیسمونی نوزاد لازم است کلیک کنید.

امیدوارم در حال حاضر نحوه انتخاب شیشه شیر مناسب برای نوزادتان را یاد گرفته باشید. از چه شیشه شیری برای نوزادتان استفاده می کنید؟ آیا یک توصیه خاص دارید که می خواهید با دیگران به اشتراک بگذارید؟ آیا شیشه شیر خاصی وجود دارد که به نظرتان باید از آن اجتناب کرد؟ تجربیات خود را در بخش نظرات به اشتراک گذاشته و به مادران دیگر کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.