November 27, 2022

چگونه به خواب کودک نوپا ۱ تا ۲ ساله خودم کمک کنم؟!

خواب نوزاد! یکی از مشکلات والدین کمک به خواب نوزاد می باشد! مهم نیست کودک در تخت خواب نوزاد قرار دارد یا روی زمین قرار است بخوابد یا روی تخت والدین!درتخت خواب نوزاد این سن کودکان بیشتر و بیشتر درباره اطرافشان آگاه هستند و کنجکاوی آنها در برابر وسایلی که گاهی بارها هم دیده و لمس کرده اند، تمامی ندارد. این امر باعث حیجان زدگی و آشفتگی­ آنها شده و ممکن است خوابشان را به هم بریزد. رشد و تکامل تصورات کودک نیز عامل دیگری است که، می­تواند مانع خوابیدن او گردد. اکنون بیش از هر زمان دیگری، والدین از طریق یک روال ساده و مداوم در زمان خواب کودک می­توانند خواب راحتی برای او فراهم کنند.

کودکان به چه مقدار خواب نیاز دارند؟

بین سنین 1 و 2 سال، بیشتر کودکان 11 تا 14 ساعت یک روز را می­خوابند که این مقدار خواب شامل 1 یا 2 خواب کوتاه روزانه نیز می­باشد.

بیشتر کودکان حدوداً 18 ماهه و کمی کوچک‌تر، دو خواب نیمروز کوتاه را در یک خواب بعدازظهر خلاصه می­کنند. کودکی که در برابر خواب کوتاه صبحگاهی مقاومت می­کند احتمال دارد که برای خواب کوتاه هنگام عصر بیشتر آماده باشد.

کودکان کجا باید بخوابند؟

کودک 1 تا 2 سال شما همچنان بایستی در یک تخت نوزاد امن بخوابد. قبل از تولد یک‌سالگی به دلیل وجود سندرم خطر مرگ ناگهانی استفاده از پتو برای کودک توصیه نمی­شود. اما در این سن استفاده از یک پتوی سبک مشکلی ندارد. هم­چنین استفاده از چیزهایی همچون یک پتوی نرم کوچک یا یک حیوان عروسکی خوب بوده و می­تواند به مقدار زیادی باعث آرامش کودک شود.اما هرگز اسباب­بازی­های نرم و صاف یا حیوانات عروسکی بسیار بزرگ را در بستر کودک قرار ندهید.

مراقب مواردی همچون بند یا نواری که ممکن است به دور گردن کودک بپیچد باشید. به‌طور مداوم مراقب اشیائی باشید که نزدیک کودک بوده و احتمال دارد که کودک در صورتی که در تختش بایستد دستش به آن‌ها برسد: پرده­، کرکره، عکس، یا آویز­های دیواری ازجمله آن موارد می­باشند.

کودک نوپای کنجکاو شما ممکن است بخواهد از طریقی از میله‌­های تخت خواب بالا رفته و بخواهد از آن خارج شود. بنابراین از گذاشتن مقدار زیادی وسایل درون تخت او که احتمال بالا رفتنش را تسهیل می­کند بپرهیزید. و به خاطر بسپارید که: از بالشتک­های ضربه‌گیر برای اطراف درون تخت خواب کودک استفاده نکنید. کودک در این سن می­تواند از آن‌ها برای بالا رفتن از، تخت خواب استفاده کند.

در صورتی که کودک شما یک صعودکننده فعال است که از تخت خواب نوزادی بالا رفته و از آن خارج می­شود، پس مطمئن شوید که توشک تخت در پایین­ترین سطح ممکن قرارگرفته باشد. در صورتی که توشک تخت این شرایط را داشته ولی همچنان کودک برای بالا رفتن از تخت تلاش می­کند، می­توانید او را به یک تخت کودک بزرگ‌تر دارای محافظ کناری منتقل کنید. نگه داشتن کودک درون این تخت در روزهای اول کمی سخت خواهد بود اما حداقل شما مطمئن هستید که دیگر کودکتان هنگام بالا رفتن از میله­های تخت نوزادی آسیب نخواهد دید. برای امینت بیشتر، یک دروازه را در درگاه اتاق نصب کنید تا کودک شما نتواند دور خانه بچرخد. مطمئن باشید اتاق کودک شما محافظ کودک باشد.

علت بیدار شدن کودک هنگام شب چیست؟

دلایل متعددی برای بیدار شدن شب هنگام کودک وجود دارد. گاهی به خاطر ناراحتی ناشی از دندان درد یا بیماری است. گاهی به خاطر اضطراب ناشی از جدا شدن از پدر و مادر است:”مامان کجاست؟ بابا کجاست؟”

رؤیاها وکابو‌س‌ها نیز می­توانند روی کودکانی که در تمیز دادن آن‌ها از واقعیت مشکل دارند تأثیر بگذارند. مراقب محتوای کتاب­هایی که قبل خواب به کودک نشان می­دهید باشید. در صورتی که کودکتان پتو یا اسباب­بازی نرم و آرامش­بخشی در بسترش ندارد برای او تهیه کنید.

 صفحه­نمایش­هایی مانند (تلویزیون یا تبلت) که برای وقت‌گذرانی به دست کودک می­دهید می­توانند خواب او را مختل کنند. به این دلیل کارشناسان چنین مواردی را توصیه می­کنند:

  • محدود کردن زمان تماشای تلویزیون یا تبلت
  • دور نگه داشتن کودکان از وسایل نمایشی قبل خواب
  • قرار ندادن این وسایل در اتاق کودک
  • تحقیقات نشان داده که نور آبی ساطع شده از این وسایل باعث اختلال در زمان خواب خواهد شد

دلایل دیگر بیدار شدن شب­هنگام کودک را بررسی کنید. کودکان اغلب شب­ها پتوی­ خود را کنار می­زنند، پس در فصل­های سردتر برای گرم ماندن لباس خواب ضخیم به کودک بپوشانید.

آیا صداهای زیادی خارج از اتاق کودک وجود دارد؟ کودکان یاد می­گیرند که با وجود کمی صدا در محیط بخوابند اما صدای بلند تلویزیون یا بلند صحبت کردن نزدیک او می­تواند خوابش را به هم بزند. بنابراین اتاق کودک را از لحاظ وجود صدا بررسی کنید. جایی را برای خواب انتخاب کنید که کودکتان با راحتی بیشتری بخوابد.

چطور می­توان به خوابیدن کودک کمک کرد؟

برای آنکه به کودکتان کمک کنید تا با آرامش به خواب برود، ممکن است تاکنون به ترکیب درستی دست یافته باشید. مانند یک حمام آب گرم یا یک داستان هنگام خواب یا سیسمونی نوزاد پسریک لالایی مخصوص! به هر حال کنار کودک بمانید و نگذارید تا به خواب رفتنش خیلی طول بکشد.

 ماساژ دادن پشت کودک که به نظر یک درمان می­رسد ممکن است بر ای‌تان زیاد جالب نباشد، چون انجام آن هر شب دوره­های طولانی­ و طولانی­تری را می­طلبد. درباره تعداد دفعاتی که به کودک اجازه می­دهید تا هنگام خواب آب بخورد یا دفعاتی که او اسباب‌ بازی­ خود را به نشانه اعتراض از تختخوابش بیرون می­اندازد تصمیم بگیرید.

کودک را به انجام دستورات و قوانین و چسبیدن به آن‌ها عادت دهید. در این صورت نه تنها به او کمک می­کنید تا بیشتر بخوابد بلکه در آینده هنگام بروز مشکلات انضباطی جدی­تر به شما کمک خواهد کرد تا دست بالا را در قانون‌گذاری داشته باشید.

در صورتی که کودک نصف شب از خواب بیدار می­شود، همچنان بایستی با آرامی و به سرعت به او قوت قلب دهید که کنارش هستید. اما واکنش خیلی زیاد می­تواند نتیجه عکس بدهد، پس بازدیدهای شبانه از کودکتان را مختصر و کوتاه کنید.

درصورتی که کودکتان سحرخیز است و صبح زود از خواب بیدار می­شود، با استفاده از پرده و کرکره مانع ورود نور خورشید و بیدار شدنش شوید. هم­چنین می­توانید تعدادی وسایل بی‌خطر و امن در تخت خواب کودک قرار دهید – این وسایل می­توانند کودک را هنگام صبح مشغول کنند.

چه زمانی باید دکتر را فراخواند؟

درباره هرگونه مشکل خوابی که به نظرتان جدی و سخت است، مانند کابوس­های شبانه مکرر، با دکتر صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.