November 27, 2022

در مورد خواب نوزاد 4 تا 7 ماهه خود چه میدانید؟!

در این سن احتمالاً خواب نوزاد شما الگوی منظمی پیداکرده است. بعضی از نوزادان به خصوص آن‌هایی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند ممکن است که در طول شب بیدار خواب نوزادشوند. اما بیشتر آن‌ها دیگر نیازی به تغذیه نیمه‌شب نخواهند داشت.

نوزاد چه مقدار خواهد خوابید؟

طبق نظر بنیاد ملی خواب بیشتر نوزادان در این سن بایستی 12 تا 16 ساعت شبانه­ روز را بخوابند که این مدت شامل یک خواب شبانه طولانی­‌تر و حداقل دو خواب نیمروزی کوتاه است. در حال حاضر میانگین خواب نیمروزی تقریباً 3 الی 4 ساعت است. مقدار خواب شبانه بیشتر نوزادان شش ماهه حدود 9 ساعت یا بیشتر همراه با بیدارشدن­های مختصر می­باشد.

نوزاد چگونه باید بخوابد؟

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) توصیه می­کند که نوزاد بایستی تا تولد یک سالگی به دلیل بالا بودن خطر سندرم مرگ ناگهانی در اتاق مشترک با والدین اما در تخت جدا خوابانده شود. در اتاق مشترک تخت نوزاد یا تخت نوزادی قابل حمل در کنار تخت مادر و در اتاق آن‌ها قرار می­گیرد. در این حالت نوزاد نزدیکتان بوده و راحت­تر می­توانید هنگام شب به تغذیه و مراقبت از او رسیدگی کنید.

با وجود آنکه اتاق اما مشترک با والدین برای نوزاد امن و بی­خطر است داشتن بستر مشترک نوزادان با والدین به هیچ‌وجه امن نیست. بستر مشترک خطر سندرم مرگ ناگهانی و مرگ­های مرتبط با خواب را افزایش می­دهد.

برای ایجاد یک محیط امن برای خواب کوچولوی دلبندتان این توصیه­ها را رعایت کنید:

  • همیشه نوزاد را به پشت بخوابانید و از خواباندن او به روی شکم اجتناب کنید. از زمانی که AAP این توصیه را در سال 1992 معرفی کرده،  میزان سندرم مرگ ناگهانی کاهش یافته است. زمانی که نوزادان به‌طور مداوم هنگام خواب از جلو به پشت و از پشت به روی سینه  می­چرخند، مشکلی نیست که در همان حالتی که خودشان برای خوابیدن انتخاب می­کنند باقی بمانند.
  • نوزاد را روی یک سطح ثابت بخوابانید. توشک تخت نوزاد را به‌طور کامل با یک ملافه بپوشانید. مطمئن شوید که تخت نوزاد، گهواره یا حیات بازی حتماً استانداردهای حال حاضر را داشته باشند.
  • هیچ چیز اضافی دیگری درون تخت یا گهواره قرار ندهید. از عروسک پشمی، پتو، بالش یا ملافه نامناسب، لحاف، رو کش، پوستین و پدهای ضربه­گیر اجتناب کنید.
  • از گرم کردن بیش­از­اندازه اجتناب کنید. طبق حرارت اتاق به کودک لباس بپوشانید. نشانه­های گرمایش بیش از اندازه را بررسی کنید برای مثال با دیدن عرق کردن نوزاد یا با لمس کردن او می­توانید به میزان گرمای اتاق پی ببرید.
  • نوزاد را از افراد سیگاری دور نگاه دارید. دود سیگار اشخاص دیگر می­تواند خطر سندرم مرگ ناگهانی را افزایش دهد.
  • نوزاد را با پستانک بخوابانید. اما در صورتی که نوزاد پستانک را پس می­زند، او را مجبور نکنید. در صورتی که پستانک در طول شب از دهان نوزاد بیافتد مجبور نیستید که آن را دوباره در دهانش بگذارید. در صورتی که از سینه خودتان شیر می­دهید می­توانید زمانی که شیر خوردن نوزاد تمام شد پستانک را در دهانش بگذارید.
  • مراقب خطرات احتمالی دیگری باشید. از چیزهایی که دارای نوار، بند یا ریسمان هستند و ممکن است دور گردن نوزاد بپیچند و یا چیزهایی با لبه یا گوشه تیز اجتناب کنید. مراقب چیزهایی باشید که ممکن است زمانی که نوزاد درون تخت بایستد یا بنشیند دستش به آن‌ها برسد. تلفن آویزان، آویزهای دیواری، عکس­ها، ماهوت پرده و پرده­های کرکره­ای در صورتی که در دسترس نوزاد باشند خطرناک خواهند بود.

به خوابیدن  نوزاد کمک کنید

احتمالاً شما یک روال معین را برای خواب نوزادتان شروع کرده­اید و اکنون نیز آن را ادامه می­دهید. در صورتی که هنوز شروع به این کار نکرده‌اید اکنون زمان خوبی برای شروع است. برخی فعالیت­های آرامش بخشی شبانه می­تواند به آرامش نوزادتان کمک کند، مانند یک حمام آب گرم به همراه خواندن کتاب­ داستان یا آواز خواندن می­تواند به عنوان نشانه پایان روز برای نوزاد باشد و همین فعالیت­ها می­تواند در شب‌های سال­های پیش­رو نیز به کار برده شود.

ممکن است بخواهید که نوزادتان خودش به خواب برود. برای این کار می­توانید که همان روالی که برای خواب شب در نظر گرفته­اید در پیش گرفته و بعد نوزاد را در حالی که خواب­آلود بوده ولی همچنان بیدار است درون بسترش بگذارید. در صورتی که نوزاد گریه بکند برای چند دقیقه به او کاری نداشته باشید. به احتمال زیاد نوزاد خودش آرام شده و خواهد خوابید.

اگر نوزاد همچنان گریه بکند بدون اینکه او را بلند کنید آرامش کنید. این حالت ممکن است کمی طول بکشد اما در نهایت نوزاد خواهد فهمید که گریه کردن نتیجه نمی­­دهد. انجام چنین کاری ممکن است برای والدین سخت باشد چرا که شنیدن صدای گریه بچه ناراحت کننده است. در صورتی که از سلامتی نوزادتان مطمئنید (و می­دانید که گرسنه نیست، پوشکش خشک است و احساس بدی ندارد) بهتر است که به او زمان دهید تا خودش آرام شود.

چرا نوزاد در طول شب بیدار می­شود؟

حتی نوزادانی که سراسر شب را می­خوابند ممکن است که مانند بزرگ‌سالان گاهی نصفه شب از خواب بیدار شوند. بعضی نوزادان ممکن است نصف شب گریه بکنند ولی با ورود پدر یا مادر به اتاق آرام شوند. این به خاطر اضطراب ناشی از جدایی است و مرحله طبیعی رشد و تکامل مربوط به این سن نوزاد محسوب می­شود.

قبل از آنکه به گریه او پاسخ دهید چند دقیقه نوازشش کنید. بعد از آنکه دید که همه‌چیز خوب است و بدون آنکه نوزاد را از جایش بلند کنید آرامش کردید، تنهایش بگذارید تا خودش دوباره به خواب برود.

به خاطر بسپارید: هنگامی که نوزاد نیمه شب از خواب بیدار می­شود بغل کردن، شیر دادن یا صحبت کردن با او، باعث می­شود تا او برای دریافت این محبت و توجه مرتباً از خواب بیدار شود.

چه زمانی بایستی با پزشک صحبت کنید؟

برخی از نوزادان در این سن شاید شروع کنند که تمام طول شب را بخوابند اما زمان خواب نوزادان بسیار متنوع بوده و این طبیعی است. اگر سؤالی در مورد خواب نوزادتان دارید با پزشک صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.