November 27, 2022

در مورد خواب نوزاد تازه به دنیا آمده خود چه می دانید؟!

نوزادان تازه متولد شده هنوز قادر نیستند تا روز و شب را از هم تشخیص دهند.  آن‌ها تمام ساعت می­خوابند و معده کوچکشان توانایی نگه داشتن مقدار کافی شیر راتخت خواب قابل حمل نوزاد ندارد تا آن‌ها را برای طولانی­مدت راضی نگه دارد، بنابراین نوزادان برای خوردن شیر بیدار می­شوند و برایشان روز و شب فرقی نمی­کند.

مقدار خواب نوزاد تازه متولد شده چقدر است؟

طبق نظر بنیاد ملی خواب، نوزاد تازه متولد از هر 24 ساعت، 14 الی 12 ساعت در خواب است و بعضی از آن‌ها ممکن است که تا 18 الی 19 ساعت شبانه­­‌روز را بخوابند. نوزاد تازه متولد هر چند ساعت برای خوردن شیر بیدار می­شود. نوزادی که از شیر مادر تغذیه می­کند تعداد دفعات شیر خوردنش بیشتر است، یعنی تقریباً هر 2 الی 3 ساعت. نوزادی که از شیری غیر از شیر مادر تغذیه می­کند غالباً کمتر برای خوردن شیر بیدار می­شود، حدود هر 3 الی 4 ساعت.

نوزادی که مدت زمان خوابش طولانی می­شود بایستی برای خوردن شیر بیدارش کنید. هر 3 تا 4 ساعت نوزادتان را برای خوردن شیر بیدار کنید تا زمانی که افزایش وزن نوزاد روند خوبی را نشان دهد که معمولاً در چند هفته اول اتفاق می­افتد. بعد از گذشت این دوره، اگر نوزاد هنگام شب زمان بیشتری در خواب باشد مشکلی ایجاد نمی­کند.

ما­ه­‌های اول زندگی یک نوزاد می­تواند سخت­ ترین دوران برای پدر و مادر باشد چراکه مجبور هستند هنگام شب دفعات متعددی بیدار شوند تا به نوزادشان رسیدگی کنند. هر نوزاد الگوی خواب خاص خودش را دارد. بعضی از آن‌ها نزدیک دو یا سه ماهگی شروع می­کنند تا “سراسر طول شب” را بخوابند (5 الی شش ساعت متوالی)، اما بعضی دیگر نه.

نوزاد چگونه باید بخوابد؟

در طول هفته­‌های اول زندگی نوزاد، بعضی از والدین اتاق مشترک با نوزاد را انتخاب می­کنند. در اتاق مشترک تخت نوزاد یا تخت قابل حمل نوزاد به جای آنکه در اتاق جداگانه قرار گیرد در کنار تخت والدین گذاشته می­شود. در این حالت والدین راحت­‌تر می­توانند هنگام شب به تغذیه و نگهداری از نوزاد رسیدگی کنند.آکادمی پزشکی اطفال آمریکا (AAP) اتاق مشترک بدون تخت مشترک را برای محل خواب نوزاد توصیه می‌کنند.

با وجود آنکه اتاق مشترک با والدین برای نوزاد امن و بی­خطر است اما داشتن بستر مشترک با نوزاد به هیچ وجه امن نیست. بستر مشترک خطر سندرم مرگ ناگهانی و مرگ­های مرتبط با خواب را افزایش می­دهد. به هیچ وجه خوابیدن با نوزاد در یک تخت توصیه نمی‌گردد.

برای ایجاد یک محیط امن برای خواب کوچولوی دلبندتان این توصیه­‌ها را رعایت کنید:

  • همیشه نوزاد را به پشت بخوابانید و از خواباندن او به روی شکم اجتناب کنید.  از زمانی که AAP این توصیه را در سال 1992 معرفی کرده،  میزان سندرم مرگ ناگهانی کاهش یافته است. زمانی که نوزادان به‌طور مداوم هنگام خواب از جلو به پشت و از پشت به روی سینه  می­چرخند، مشکلی نیست که در همان حالتی که خودشان برای خوابیدن انتخاب می­کنند باقی بمانند.
  • نوزاد را روی یک سطح ثابت بخوابانید. توشک تخت نوزاد را به‌طور کامل با یک ملافه بپوشانید. مطمئن شوید که تخت نوزاد، گهواره یا حیات بازی حتماً استانداردهای حال حاضر را داشته باشند.
  • هیچ چیز اضافی دیگری درون تخت یا گهواره قرار ندهید. از عروسک پشمی، پتو، بالش یا ملافه  نامناسب، لحاف، رو کش، پوستین و پدهای ضربه­گیر اجتناب کنید.
  • از گرم کردن بیش­از­اندازه اجتناب کنید. طبق حرارت اتاق به کودک لباس بپوشانید. نشانه‌­های گرمایش بیش از اندازه را بررسی کنید برای مثال با دیدن عرق کردن نوزاد یا با لمس کردن او می­توانید به میزان گرمای اتاق پی ببرید.
  • نوزاد را از افراد سیگاری دور نگه‌دارید. دود سیگار اشخاص دیگر می­تواند خطر سندرم مرگ ناگهانی را افزایش دهد.

نوزاد را با پستانک بخوابانید. اما در صورتی که نوزاد پستانک را پس می­زند، او را مجبور نکنید. در صورتی که پستانک در طول شب از دهان نوزاد بیافتد مجبور نیستید که آن را دوباره در دهانش بگذارید. در صورتی که از سینه خودتان شیر می­دهید می­توانید زمانی که شیر خوردن نوزاد تمام شد پستانک را در دهانش بگذارید.

به خوابیدن نوزادتان کمک کنید

نوزادان تازه متولد شده برنامه خواب خودشان را دارند. در طول هفته‌­ها یا ماه­‌های آتی شما و نوازدتان شروع می­کنید تا خود را با یک روال معین وفق دهید.

مغز نوزاد ممکن است چند هفته طول بکشد تا روز و شب را از هم تمیز دهد. متأسفانه راه­حل خاصی برای سرعت بخشیدن به این فرآیند وجود ندارد، اما ساکت و آرام نگه­داشتن محیط هنگام شیر دادن و عوض کردن پوشاک نوزاد می­تواند مؤثر باشد. سعی کنید که میزان نور را کم کرده و در برابر میل صحبت و بازی کردن با نوزاد مقاومت کنید. در چنین حالتی شما این پیغام را به نوزاد می­فرستید که شب زمان خواب است. در صورت امکان، هنگام شب نوزاد را در تخت خودش قرار دهید تا به او یاد دهید که آنجا محل خواب است.

سعی نکنید که نوزاد را با این امید که شب خواب بهتری داشته باشد، هنگام روز بیدار نگه‌دارید. نوزادانی که خستگی مفرطی داشته باشند معمولاً نسبت به آن‌هایی که در طول روز خواب کافی دارند، هنگام خواب شبانه مشکل بیشتری دارند.

در صورتی که نوزاد بهانه گرفته و بی­قراری می­کند بهتر است که با تکان دادن، بغل کردن یا آواز خواندن به او آرامش دهید. قنداق کردن (پیچیدن نوزاد در یک پتوی نازک و سبک) می­تواند به نوزادی که در حال گریه کردن است آرامش دهد. برای ماه­‌های اول زندگی نوزاد، لوس کردن و توجه بیش­از­حد واقعاً مشکلی ایجاد نمی­کند. (در حقیقت) نوزادان تازه متولدی که در طول روز بیشتر بغل می­شوند یا نگه داشته می‌شوند کمتر به قولنج مبتلا شده و بی­قرار می­شوند.)

چه زمانی باید با دکتر صحبت شود؟

اگرچه والدین انتظار دارند که نوزاد تازه متولدشان در طول روز به مقدار زیادی بخوابد، اما دامنه خواب نوزادان مختلف، متفاوت است. در صورتی که هرگونه سؤالی درباره خواب نوزادتان دارید با پزشک صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.