December 7, 2023

چگونه یک شامپو مناسب برای نوزادمان انتخاب کنیم؟!

شامپو مناسب حمام نوزاد

انتخاب شامپو نوزاد امن و غیر سمی

در حالی که محصولات مخصوص کودک باید یکی از امن‌ترین محصولات بازار باشد، واقعیت ناراحت‌کننده این است که برخی از شرکت‌ها تخلف کرده و در محصولات خود از مواد سمی استفاده می‌کنند. ازآنجایی که نوزادان ده برابر بزرگ‌سالان در برابر مواد شیمیایی آسیب‌پذیر هستند، پیدا کردن شامپو بچه غیر سمی و امن اهمیت بسیار زیادی دارد. در این قسمت برخی از مواد شیمیایی که نباید در شامپو نوزادان وجود داشته باشد شرح داده‌شده است.

چرا استفاده از شامپوی سر/بدن غیر سمی برای نوزاد مهم است؟

پوست بزرگ‌ترین عضو بدن است. مواد شیمیایی محصولاتی که روی پوست قرار می‌گیرند جذب‌شده و حتی ممکن است وارد جریان خون شود. پوست نوزاد بسیار نرم و حساس بوده و نه‌تنها جاذب است، بلکه مستعد حساسیت و سوزش است. شامپو سر/بدن بخش زیادی از بدن نوزاد را می‌پوشاند، درنتیجه باید اطمینان حاصل کرد که مواد تشکیل‌دهنده آن امن و مناسب نوزاد است.

از کدام مواد باید اجتناب کرد و چرا؟

وقتی مواد تشکیل‌دهنده یک محصول را بررسی می‌کنم از پایگاه داده فراهم‌شده توسط گروهی به نام EWG (کارگروه زیست محیطی) در ایالات متحده استفاده می‌کنم که پایگاه داده ژرف پوست نام دارد. این پایگاه داده حاوی اطلاعات مربوط به بیش از 150000 مواد شیمیایی بوده و مراجع و مطالعات مختلفی در مورد رتبه‌بندی میزان سمی بودن و ریسک مواد شیمیایی دارد.

موادی که باید از آن‌ها اجتناب کنید:

 • پارابن: این مواد درواقع فعالیت هورمونی ضعیف داشته، در بافت‌های سرطانی سینه کشف‌شده و با ناباروری مردان در ارتباط هستند. این مواد موجب خارش پوست نیز می‌شوند. اتحادیه اروپا کاربرد انواع زیادی از پارابن را ممنوع کرده است.
 • عطر/رایحه: ممکن است با استفاده از صدها ماده شیمیایی اعلام‌نشده ساخته شود و اغلب شامل پارابن و phthalates است. با این حال ممکن است با روغن‌های ارگانیک طبیعی نیز ساخته شود که کاملاً امن هستند، اگرچه گاهی اوقات ریسک خارش پوست را افزایش می‌دهند. اگر عطر به کار رفته در محصول با روغن‌های طبیعی ساخته نشده از محصول استفاده نکنید.
 • Methylisothiazolinone (MI): این ماده دلیل برخی از وحشتناک‌ترین واکنش‌های آلرژیک بوده و علت اصلی التهاب پوست است. کاربرد این ماده در دستمال مرطوب نوزاد توسط اتحادیه اروپا ممنوع شده است.

بهتر است از این مواد اجتناب کنید:

 • Propylene glycol: این ماده تحریک‌کننده پوست و دستگاه تنفسی است. این ماده جذب پوست را افزایش داده و درنتیجه موجب می‌شود مواد شیمیایی دیگر راحت‌تر جذب پوست شود.
 • رنگ‌های مصنوعی: این رنگ‌ها صرفاً برای جذاب‌تر کردن محصولات به کار می‌روند و اغلب از نفت ساخته می‌شوند. برخی از محصولات نیز حاوی رنگ‌های طبیعی بوده و درنتیجه امن‌تر هستند.
 • ترکیبات PEG: این ترکیبات برای غلیظ سازی به کار می‌روند. آن‌ها روغن‌های طبیعی پوست را از بین برده و آن را آسیب‌پذیر می‌کنند. همچنین ممکن است آلرژی ایجاد کنند و به‌راحتی حاوی مواد سرطان‌زای بالقوه هستند.
 • Cocamidopropyl betaine: این ماده کف کننده بوده و با خارش پوست و مشکلات پوستی ناشی از آلرژی در ارتباط است.
 • Quaternium-15: یک ماده نگه‌دارنده که آزادکننده فرمالدئید بوده و همچنین موجب حساسیت پوستی می‌شود.
 • Sodium hydroxymethylglycinate: این ماده نگه‌دارنده موجب تحریک پوست و چشم می‌شود. همچنین به‌راحتی با مواد سرطان‌زای بالقوه آلوده می‌شود.
 • Phenoxyethanol: تحریک‌کننده پوست، چشم و ریه
 • Benzyl Alcohol: یک ماده نگه‌دارنده که با آلرژی و تحریک پوست در ارتباط است

فراموش نکنید، که هر محصولی را که برای نوزاد و یا حتی خودتان تهیه می‌کنید بهتر است با آگاهی از مواد تشکیل‌دهنده آن باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *