November 27, 2022

7 راهکار داشتن خواب بیشتر برای کسانی که تازه مادر شده ­اند

به‌عنوان یک تازه مادر، رسیدن به میزان خواب‌ی که نیاز دارید بسیار سخت است. برای چه کسی اهمیت دارد که وقتی کودک 3ماهه شد اوضاع بهتر می­شود؟ کمبود خوابکمبود خواب مرا تا آن موقع خواهد کشت!

این دقیقاً احساسی است که من با تولد فرزند اولم داشتم. من خیلی خسته شده بودم! با نگاهی به تجربه­ اول خودم به‌عنوان یک مادر، من در آن زمان کار زیادی برای بهبود اوضاع نکردم.چرا؟ چون نمی­دانستم چه‌کار باید بکنم! “خوابیدن در طول روز زمانی که کودک هم خوابیده است” تنها توصیه­ای بود که من شنیدم. به حرف آسان! اما در عمل خسته کننده و سخت است.

منظورم این است شما به‌عنوان کسی که تازه مادر شده یک ربات نیستید. دکمه‌ای برای به خواب رفتن بلافاصله بعد از خوابیدن کودک وجود ندارد!

وقتی من با فرزند سوم خودم در خانه بودم اوضاع متفاوت بود. خسته می­شدم – بله گاهی اوقات. مثل وقتی که همه­ی بچه‌ها شب بیدار می­شدند…اما من خسته نمی­شدم؛ به هیچ‌وجه. چرا؟ زیرا یاد گرفته بودم که چگونه به خودم کمک کنم تا خواب بیشتری داشته باشم.

در زیر من نکاتی را که برای افزایش خواب خودم هنگامی که فرزند سوم‌ام خردسال بود جمع‌آوری کردم و توضیح داده‌ام. آن­هایی را که بیشتر دوست دارید انتخاب کنید. اگر ایده‌های بیشتری در مورد اینکه چگونه به‌عنوان یک تازه مادر کمی بخوابید دارید، لطفاً آن­ها را در انتهای مقاله به اشتراک بگذارید تا به سایر مادران خسته کمک کنید.

چگونه می­توان میزان خواب یک مادر را به حداکثر رساند

هنگامی که به تخت می­روید در خواب کودک را تغذیه کنید

صادقانه بگویم،این کار به کودک شما کمک نمی­کند راحت‌تر بخوابد، اما خواب بدون مزاحمت و پیوسته بیشتری به شما می‌دهد. اگر مطمئن شوید که هنگام خواب، کودک شما سیر است، احتمال دارد که خواب پیوسته بیشتری داشته باشید.من واقعاً متنفرم از اینکه یک ساعت بعد از خواب یا دقیقاً بعد از اینکه در شب به خواب رفتم بیدار شوم.

چگونه این کار را کنیم؟

کودک خود را به‌آرامی بلند کنید به‌طوری که او را بیدار نکنید. راحت در تاریکی بنشینید و دهان او را روی نوک سینه (یا بطری) قرار دهید. به‌آرامی فشار دهید .در صورت لزوم دهان او را به‌آرامی بازکنید و صبر کنید تا واکنشی نشان دهد، کمی حرکت کنید تا مزاحمش شوید و حضور سینه یا سر بطری را حس کند. ممکن است به‌خصوص در دفعات اول چند دقیقه طول بکشد، اما او  کار خود را یاد خواهد گرفت.

پس از آن، تازه مادر ما یک نوزاد سیر و خواب خواهد داشت که امیدوارم تا چند ساعت دیگر به توجه شما نیاز نداشته باشد. در هنگام شیر خوردن به‌خوبی گوش دهید اگر به نظر می­رسد هوا را نمی­بلعد (چون بسیاری نوزادان هنگام خوردن در خواب این کار را نمی­کنند) شما حتی لازم نیست آروغ او را قبل از قرار دادن در تخت بگیرید.

شیفت شب پدر

من این یکی را دوست دارم!

شخصی به من گفت (نمی‌دانم که این امر صحیح است یا نه) که یک تازه مادر شده به‌طور متوسط هر سه دقیقه برای بررسی وضعیت نوزاد از خواب بیدار می­شود. این یعنی160 بار در شب!! مادر بیشتر از 6 یا 7 بار را به یاد نمی­آورد، اما حدس بزن چه اتفاقی برای او می افتد!؟ بله نتیجه یک خواب بی‌کیفیت یک مادر خسته است.

بنابراین هرچند وقت یک‌بار، با گوش‌گیر زودهنگام به تختخواب بروید. حتی در صورت امکان در اتاق خود بخوابید. بگذارید پدر مراقب شب‌بیدار شدن نوزاد باشد و به او اجازه بدهید نوزاد را برای شیر دادن برای شما بیاورد. اگر کودک شما به شیشه شیر عادت دارد، پس پدر در آن شب مراقب تغذیه است. در صورت امکان حتی به او اجازه دهید گرفتن آروغ را هم انجام دهد (چه کودک از شیر مادر استفاده‌کند یا نه).

مزیت این کار این است که دفعات کمتری به‌جای آن 160 بار از خواب بیدار می­شوید. مخصوصا روزهایی که در فردای آن‌روز پدر تعطیل است. در اینصورت شما حداقل ۱ روز در هفته یک خواب با کیفیت خواهید داشت.

بگذارید پدر اولین تغذیه­ی شب را به عهده بگیرد

یکی از دوستانم که تازه مادر شده بود،کودک خود را 8 شب در تخت خواب می­گذاشت و خودش ساعت 9 شب به تخت خواب می‌رفت و اجازه می‌داد شوهرش تا ساعت 1 شب کودک را با شیشه شیر تغذیه کند. این به این معناست که او یک خواب راحت بدون داشتن مسئولیت از 9 شب تا 2 صبح با کمک شوهرش تجربه کرد. عالی نیست!

حتی اگر نوزاد شیر مادر بخورد این کار می­تواند انجام شود، حتی اگر شوهرتان مجبور باشد روز بعد کار فکری کند. درست قبل از اینکه بخوابید شیر خود را بدوشید. شیر را می­توان چند ساعت در یخچال و فریزر بدون اینکه خراب شود نگه­داری کرد. یا در صورت لزوم می­توانید از شیر خشک مناسب فرزندتان استفاده کنید.

گهواره و طناب

وقتی کودک بودم،پدرم طنابی را به دور گهواره­ام بست و آن را روی قلاب در سقف آویزان کرد. سپس او می­توانست طناب را از تخت خواب خود بکشد تا گهواره­ی خانگی مرا حرکت دهد. شما میتوانید از تخت‌خواب های متحرک استفاده کنید و آن را طوری قرار دهید تا امکان تکان دادنش را بدون بلند شدن از روی تخت داشته باشید.

ساعت را چک نکنید

این امر به نظر پیش پا افتاده به نظر می­رسد، اما برای من، بسیار مهم است. من که اولین تجربه مادری را با فرزند اولم داشتم(الآن که فکر می­کنم)، تقریباً وسواس داشتم چک کنم چند ساعت بین غذا دادن‌های شبانه فاصله بوده و چقدر غذا دادن زمان می­برد.

این بدان معنی بود که هر زمان که غذا دادن تکرار می­شد (که اغلب مکرر بود) یا تغذیه­ی بچه زمان زیادی می­برد، من از میزان خوابی که از دست می­دادم آگاه بودم. برخی اوقات این امر بسیار استرس زا بود و واقعاً سخت می‌توانستم پس از به خواب رفتن کودکم دوباره به بخوابم.

نتیجه خواب کمتر برای من بود!

بنابراین بیش از حد به میزان زمان بیدار بودنتان دقت نکنید. فقط کاری که باید انجام دهید را به‌راحتی و به‌سرعت انجام داده و به تخت خواب بازگردید.

وقتی کودک شما خواب است ،بخوابید.

خوابیدن با کودک در هنگام عصر و شب چندان جالب نیست. وقت آزاد با همسر (و خودتان)از بین می­رود. اما اگر شما یک تازه مادر خسته هستید! صادقانه چقدر سرگرمی دارید؟ من میدانم ، احتمالا هیچی!

بنابراین اگر شما واقعاً خسته هستید، حداقل یک‌شب در هفته زودهنگام به تخت بروید. حتی اگر نمی‌خواهید این کار را انجام دهید باز هم می­توانید اولین تغذیه شب‌ را به پدر بسپارید.

در طول روز بخوابید

خوابیدن در طول روز چندان جالب نیست. اما اگر شما در خانه­اید و خسته­اید، چند لحظه‌ای هنگامی که کودکتان خواب است بخوابید. حتی 20 دقیقه خواب هم تفاوت ایجاد می­کند. و خوابیدن در کنار نوزادتان می­تواند واقعاً زندگی بخش باشد!

خب تازه مادر عزیز، اجرای این نکات را اکنون شروع کن. با توجه به تجربه‌ام میدانم که این کار‌ها بسیار کمک کننده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.