November 27, 2022

5 نکته بسیار مفید برای زمانی که کودک در آغوش پدر خود جیغ می زند

اگر کودک وقتی با پدر است جیغ می زند چه کنیم!

سوال مادر:

پسر پنج ماهه ام هر بار که پدرش او را لمس کرده یا بغلش می کند جیغ می کشد. این واقعا همسرم را ناراحت می کند. او می گوید به خاطر این مساله دوست ندارد نزدیک پسرمان برود یا کاری برای او انجام دهد.

دیگر عقلم به جایی نمی رسد. خیلی خسته هستم چون نمی خواهیم پسرمان جیغ بکشد و در نتیجه همه کارها را خودم انجام می دهم. دیگر کارد به استخوانم رسیده.

چه کار کنیم؟

نکات مفید برای زمانی که نوزاد پدر را قبول نمی کند

چرا نوزاد در آغوش پدر گریه می کند

یکی از رفتارهای بسیار رایج نوزادان ترجیح دادن یکی از والدین، اغلب مادر، است. این مساله می تواند برای والدین دشوار باشد، ولی بیشتر – حداقل از لحاظ عاطفی – برای والدی که ترجیح داده نشده دشوار است.

با این حال، نداشتن زمان استراحت برای مادران بسیار دشوار است. نوزادان اغلب وابستگی زیادی به مادر خود دارند – روی هم رفته، زندگی را از درون مادر خود آغاز کرده اند. مادر بوی خوب و شیر مانند می دهد و احتمالا توانایی بیشتری برای تسکین دادن نوزاد خود دارد.

طبیعی است که نوزاد امنیت بخواهد و اگر مادر بیشتر اوقات در کنار او باشد، والدی است که ترجیح داده می شود؛ به همین سادگی. البته این ترجیح ممکن است گاه به گاه باشد. این یک فرآیند رشد و برقراری پیوند طبیعی است.

ولی از آن جایی که همسر شما از این مساله ناراحت بوده و شما هم خسته اید، باید برای تغییر دادن اوضاع تلاش کنید! آن چه پدر نباید انجام دهد تسلیم شدن است! باید با نوزاد زمان بیشتری سپری کرد و نه کمتر!

نکات مفید برای نزدیک کردن نوزاد و پدر

در ادامه چند نکته برای بهبود بخشیدن به شرایط ارائه شده است:

  • تماس چشمی و لبخند زدن – در ابتدا، پدر می تواند تماس چشمی زیاد با نوزاد برقرار کرده و از بازی هایی که موجب لبخند زدن می شوند، مثل دمیدن در لپ خود و اجازه به نوزاد برای خالی کردن باد داخل لپ و یا  دمیدن روی شکم نوزاد و دالی بازی استفاده کند – تمامی این کارها زمانی انجام می شود که نوزاد در آغوش است. نوزاد به این شکل اعتماد بیشتری به پدر پیدا می کند. پدرها اغلب به خاطر صدای کلفت، حرکات بدون ظرافت، بوی متفاوت و غیره کمی ترسناک هستند.

اغلب اوقات نوزاد در اواخر روز به آغوش پدر داده می شود، یعنی زمانی که نوزاد خسته بوده، مادر استرس دارد و می خواهد شام را آماده کند. در این شرایط نوزاد متوجه عقب نشینی شما می شود. در نتیجه زمانی که بیشترین نیاز را به استراحت دارید، نوزاد فقط شما را می خواهد!

  • با هم خوابیدن – آیا با نوزاد خود می خوابید؟ با هم خوابیدن امن، یعنی زمانی که نوزاد بین شما و همسرتان می خوابد، یک روش خوب برای نزدیک تر شدن نوزاد و پدر است.
  • نوزاد را با خود حمل کنید – یک روش دیگر خرید ساک حمل نوزاد است. به این شکل نوزاد در آغوش پدر قرار گرفته و به بوی او عادت می کند، ولی همزمان در صورت نیاز شما را هم می بیند. همچنین، بسیاری از نوزادان پنج ماهه عاشق بیرون رفتن و حمل شدن روی سینه پدر و پشت به او هستند و نیازی به دیدن شما ندارند. لمس کردن برگ ها یا گل ها در این شرایط یک ماجراجویی عالی است – شرایطی که برای فراموش کردن مادر به مدت کوتاه کافی است.
  • زمان تنها با پدر – آیا مدت کوتاهی از نوزاد دور شده و او را با همسر خود تنها گذاشته اید؟ این کار در واقع موثرترین روش برای سرعت بخشیدن به فرآیند برقرار شدن پیوند بین نوزاد و پدر است.

این کار ممکن است در ابتدا درست نباشد، ولی با محکم تر شدن ارتباط بین نوزاد و پدر می توانید این کار را با حمام کردن با در بسته و سپردن نوزاد بیدار به پدر انجام دهید. بعد از مدتی می توانید به خرید، آرایشگاه یا غیره بروید.

زمانی را انتخاب کنید که نوزاد احتمالا هوشیار و راضی است و به سادگی از خانه بیرون بروید! در مورد مدت زمانی که قرار است بیرون باشید با همسر خود توافق کنید، از زمان خود لذت ببرید و مطمئن باشید که می توانند شرایط را اداره کنند. حتی سی دقیقه نیز به آنها زمان برقرار کردن ارتباط و به شما زمان تنها بودن می دهد.

  • فعالیت های بیرون از خانه برای نوزاد و پدر – یک گزینه دیگر که اگر خسته هستید ممکن است بهتر باشد خارج شدن نوزاد و پدر از خانه است تا بتوانید ریلکس کرده و بخوابید.

نوزاد به اندازه کافی بزرگ شده تا از رفتن به پارک و تماشای کودکان دیگر لذت ببرید یا حتی برای تاب بازی یا شنای کودک تلاش کند. شاید همسرتان بتواند یک جلسه کلاس شنای نوزاد در هفته را به عنوان کاری که با نوزاد انجام می دهد انتخاب کند.

اگر به آنها اجازه بدهید تا جای ممکن با هم وقت بگذرانند (با شما یا بدون شما)، کاملا مطمئنم که اوضاع بهتر می شود. ممکن است نوزادتان تا مدت ها مادر را ترجیح دهد – بیشتر نوزادان این گونه هستند- ولی میزان آن کمتر خواهد بود.

غلبه بر احساس ناراحتی و تمرکز روی خوش گذراندن

یکی از نکات بسیار مهمی که پدر باید روی آن تمرکز کند این است که نوزاد او را به عنوان یک فرد رد نمی کند. موضوع این است که نوزاد احساس ناامنی می کند و هیچ مساله شخصی علیه پدر وجود ندارد. اگر همسر شما بتواند بر این احساس ناراحتی غلبه کرده، با نوزاد وقت سپری کند و روی خوش گذراندن تمرکز کند، این احتمال وجود دارد که نوزاد نیز تغییر کرده و بیشتر احساس امنیت کند!

اگر به ایده هایی در مورد بازی با نوزاد خود نیاز دارید، می توانید به این کتاب مراجعه کنید (لینک به آمازون). همچنین می توانید پست مربوط به رشد نوزاد پنج ماهه را بخوانید. اگر کمی در صفحه پایین بروید ایده هایی در مورد نحوه بازی کردن با نوزاد پنج ماهه پیدا می کنید.

والدین عزیز! آیا در چنین شرایطی بوده اید؟ احساسات، نظرات و راهنمایی های خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.