September 26, 2023

10 نکته در مورد پوشک کردن نوزادان به صورت حرفه ای!

تبریک می‌گویم! وقتی مادر یا پدر می‌شوید، تا دو یا سه سال، یا اگر دوباره بچه‌دار شوید بیشتر، پوشک بستن به یکی از سرگرمی‌های جدیدتان تبدیل می‌شود!

عالی است نه؟

ازآنجایی که این سرگرمی جدید قطعاً وقت‌گیر است، بهتر است این کار را تا جای ممکن به‌راحتی انجام دهید. عوض کردن پوشک خیلی زود به یک کار عادی تبدیل می‌شود که حتی به انجام دادن آن فکر هم نمی‌کنید.

برای یک شروع خوب نکاتی که ارائه کرده‌ام را بخوانید! دانستن برخی از نکات، برای نحوه تمیز کردن نوزاد دختر یا پسر مهم است.

پوشک کردن آسان، سریع و امن نوزاد

 

محل عوض کردن پوشک

وقتی اولین فرزندمان متولد شد یک حمام بسیار کوچک داشتیم. درنتیجه تصمیم گرفتیم پوشک بستن را روی زمین انجام دهیم.
ایده خوبی نبود!

خم شدن روی نوزاد و بلند کردن او از روی زمین برای کمر مضر است. در صورت امکان، جایی برای میز تعویض پوشک در خانه پیدا کنید. نیازی نیست این میز را در حمام قرار دهید، ولی بهتر است نزدیک به شیر آب باشد تا در صورت نیاز بتوانید به‌راحتی نوزاد را بشورید.

اگر برای میز تعویض پوشک جاندارید حداقل به‌جای زمین این کار را روی تخت انجام دهید.

برای انجام این کار باید به آب گرم نزدیک باشید. همچنین باید بدون تنها گذاشتن نوزاد به دستمال مرطوب یا پنبه، حوله، پماد، پوشک تازه و لباس (برای حوادث بزرگ‌تر!) دسترسی داشته باشید.

هرگز نوزاد را تنها نگذارید

نوزادان تا یک سن خاص نمی‌توانند غلت بزنند. با این حال نمی‌توانید فقط به این واقعیت تکیه کنید! حتی نوزادانی که به‌تازگی متولدشده‌اند دست و پای خود را تکان می‌دهند و ممکن است از روی میز تعویض پوشک بیفتند.

همیشه یک دست خود را روی نوزاد بگذارید و اطمینان حاصل کنید تمامی وسایلی که نیاز دارید را می‌توانید با دست دیگر خود بردارید. اگر به چیزی نیاز دارید که بیش از حد دور است، نوزاد را با خود ببرید.

همیشه!

ادرار یا مدفوع؟

اگر نوزاد فقط ادرار کرده، دستمال مرطوب اغلب برای تمیز کردن او کافی است. اگر پوست نوزاد خشک است و پوشک خیلی سنگین نشده می‌توانید از دستمال مرطوب هم استفاده نکنید. فقط پوشک را عوض کنید.

برای تمیز کردن مدفوع قطعاً به آب نیاز دارید. می‌توانید نوزاد را با دستمال خیس تمیز کرده یا او را مستقیماً با آب بشورید. اطمینان حاصل کنید که آب دمای مناسب دارد. همچنین نوزاد را طوری نگه‌دارید که خطر افتادن او وجود نداشته باشد.

وقتی ماما در بیمارستان بعد از زایمان به من گفت که به‌سادگی می‌توانم نوزاد را زیر شیر آب بشورم فکر کردم شوخی می‌کند. با لبخندی از روی عدم اطمینان پرسیدم منظورت این است که او را نیندازم؟ ماما شوخی نمی‌کرد. یادگرفتن نگه‌داشتن نوزاد کمی زمان‌بر است. می‌توانید قبل از شستن نوزاد زیر شیر آب روی زمین نشسته و حرکات لازم را تمرین کنید. با این حال آب شیر بهداشتی‌ترین روش برای تمیز کردن مدفوع است.

دختر یا پسر؟

برای نوزاد پسر تمیز کردن زیر آلت را فراموش نکنید. وقتی این کار را می‌کنید برای اجتناب از یک دوش آب گرم روی آلت او را بپوشانید! برای نوزاد دختر همیشه دستمال را از جلو به عقب بکشید تا باکتری‌ها وارد واژن نشوند.

خارش ناشی از پوشک

اگر نوزاد شما مستعد خارش پوشک (قرمز شدن پوست) است، می‌توانید از پماد مناسب، برای مثال زینک اکسید، استفاده کنید. قبل از پماد زدن و پوشک کردن از خشک بودن پوست نوزاد اطمینان حاصل کنید.

یکی از روش‌های دیگر برای جلوگیری از خارش و بهبود آن این است که نوزاد را حداقل یک ساعت در روز بدون پوشک نگه‌دارید. این کار وقتی کودک می‌تواند حرکت کند راحت نیست. در این شرایط می‌توانید کودک را در وان (بدون آب) قرار داده و کمی با او بازی کنید.

اگر کودک هنوز قادر به حرکت نیست می‌توانید او را روی یک پتو قرار داده و بدنش را با حوله بپوشانید. اگر نوزاد پسر باشد، وقتی به پشت خوابیده بهتر است یک پارچه خشک روی آلت او قرار دهید.

همچنین اگر فکر می‌کنید نوزادتان به‌راحتی دچار خارش می‌شود می‌توانید برند یا نوع پوشکی که استفاده می‌کنید را عوض کنید.

در اینجا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد درمان خارش پوشک پیدا کنید.

اگر مشکل در عرض چند روز حل نشد با پزشک تماس بگیرید.

بستن پوشک

ابتدا، اطمینان حاصل کنید که قسمت جلو و عقب پوشک را به‌خوبی می‌شناسید. نکته این است که پوشک باید در جلوبسته شود و نه در پشت (مادر شوهر من تمام مدت پوشک نوزاد را برعکس می‌بست!).

پاهای نوزاد را بالابرده و قسمت عقب پوشک را زیر او بگذارید. برای این کار می‌توانید با یکدست مچ پاها را بگیرید و با دست دیگر پوشک را زیر نوزاد بگذارید. پوشک را از لای پای نوزاد بالا آورده و آن را روی شکمش ببندید، ولی نه خیلی محکم. باید یک یا دو انگشت بین پوشک و شکم نوزاد جا وجود داشته باشد.

اگر نوزاد پسر است اطمینان حاصل کنید که آلت تناسلی‌اش رو به پایین قرارگرفته است.

برای برخی از برندها باید انگشت خود را از سمت پا وارد پوشک کنید تا اطمینان حاصل کنید که کش در جای درست قرارگرفته است. دستورالعمل های خاص برندی که استفاده می‌کنید را مطالعه کنید.

نحوه انتخاب پوشک

خوب به‌راحتی می‌توانید برندهای مختلف را امتحان کرده و برند دلخواه خود را پیدا کنید. برخی از برندها مناسب نوزاد شما بوده و برخی نیستند. همچنین می‌توانید پوشک پارچه‌ای یا یک بار مصرف استفاده کنید. پوشک‌های پارچه‌ای (کهنه) اقتصادی‌تر بوده و گاهی اوقات برای نوزادانی که خارش شدید می‌گیرند مناسب‌تر هستند. امروزه پوشک‌های پارچه‌ای بسیار شبیه به پوشک‌های یک بار مصرف هستند زیرا شورتک های کوچکی دارند که به قرار گرفتن پارچه در محل مناسب کمک می‌کند. درنتیجه دیگر نیازی به تا کردن و پیچیدن‌های گیج‌کننده نیست. همچنین می‌توانید از پوشک‌های پارچه‌ای ارگانیک استفاده کنید که عاری از مواد خطرناک هستند.

چه زمانی باید سایز پوشک را عوض کرد

در صورت تمایل می‌توانید از دستورالعمل مرتبط با وزن روی بسته پیروی کنید. با این حال، متوجه شده‌ام که بسیاری از نوزادان وقتی به حد وزن بالاتر مشخص شده نزدیک‌تر می‌شوند احتمال بیشتری دارد لباس خود را خیس کنند. اگر دچار این مشکل شدید سایز پوشک را زودتر عوض کنید.

در طول روز چند بار باید پوشک را عوض کرد

وقتی پوشک با فشار دادن پر و سنگین به نظر می‌رسد و همچنین هر بار که نوزاد مدفوع می‌کند پوشک را عوض کنید. خوب، در صورتی که نوزاد مدفوع کرده پوشک را در عرض پنج دقیقه عوض کنید.

چرا نباید این کار را زودتر انجام دهید؟ زیرا نوزاد ممکن است هنوز آماده نباشد! اگر مدفوع در پوشک نیست آن را کمی فشار دهید تا متوجه شوید که آیا پر به نظر می‌رسد یا نه. در این صورت آن را عوض کنید.

درهرصورت، پوشک را تقریباً هر سه ساعت عوض کنید تا ریسک خارش کاهش پیدا کند. نوزاد ممکن است به ده پوشک در روز نیاز داشته باشد!

در طول شب چند بار باید پوشک را عوض کرد

اولین گزینه برای عوض کردن پوشک در شب این است که به‌سادگی این کار را انجام ندهید! می‌دانم که این یک ساده‌سازی است، ولی هدف شما همین است!

نوزاد اغلب شب‌ها نیز مدفوع می‌کند و شما مجبورید پوشک را عوض کنید.

با این حال، بیشتر پوشک‌ها نوزاد را تا 12 ساعت خشک نگه می‌دارند و درنتیجه تا زمانی که نوزاد مدفوع نکرده، خارش شدید نداشته یا خیلی ناراحت به نظر نمی‌رسد از عوض کردن پوشک در طول شب اجتناب کنید. این کار باعث بیدار شدن شما و نوزاد شده و بدون هیچ مزیت اضافی زمان کمتری برای خوابیدن خواهید داشت.

اگر مجبور شدید پوشک را در طول شب عوض کنید این کار را در نور کم، به‌سرعت و بدون حرف زدن انجام دهید. تلاش کنید تا نوزاد فکر نکند زمان بازی است!

برای صرفه‌جویی در هزینه از کجا باید پوشک خرید

پوشک گران است. برای صرفه‌جویی در هزینه تحقیق کنید. وقتی برند و نوع مناسب را پیدا کردید، خرید آنلاین می‌تواند یک گزینه عالی باشد.

در پوشک کردن موفق باشید!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *