September 26, 2023

راهنمایی برای والدین بار اولی

شما دوران پرزحمت بارداری و زایمان را پشت سر گذاشته­‌اید و اکنون آماده‌­ هستید تا به خانه برگردید وزندگی‌تان را با نوزادتان آغاز کنید. گر چه ممکن است که در خانه احساس کنید نمی‌دانید چه‌کاری باید انجام دهید، در اینجا نکات مفیدی که می­تواند به والدینی که درباره مراقبت از نوزاد تازه متولدشان بیشترین استرس را دارند حس اطمینان ایجاد کند قرار داده‌ایم.

کمک گرفتن بعد از زایماننوزاد

 در نظر بگیرید که می­توانید در طول چنین زمان گیج­کننده و پرفشاری از دیگران کمک بگیرید. زمانی که در بیمارستان هستید با افراد متخصص صحبت کنید. در بسیاری از بیمارستان­ها متخصصان غذادهی و شیردهی وجود دارند که می­توانند به شما کمک کنند تا شیر دادن به نوزادتان را شروع کنید. پرستارها هم­چنین منابع عظیمی هستند که می­توانند طرز نگه­داشتن، به آروغ واداشتن، عوض کردن (لباس یا پوشاک) و مراقبت از نوزاد را به شما نشان دهند.

در خانه می­توانید از یک پرستار کودک، مامای بعد از زایمان یا دختر نوجوان همسایه­‌تان بخواهید بعد از زایمان به مدت کوتاهی کمک حالتان باشند. دکتر یا بیمارستان ­می­تواند دریافتن اطلاعاتی درباره کمک در خانه شما را راهنمایی­ کنند و ممکن است که شما را به نمایندگی­‌های بهداشت در خانه ارجاع دهند.

بستگان و دوستان نیز می­خواهند کمک­ حالتان باشند. اگرچه ممکن است که مخالف چیز­های به‌خصوص باشید اما تجربیات آن‌ها را نادیده نگیرید. در صورتی که حال و حوصله مهمان را ندارید یا نگران چیزهای دیگری هستید از اینکه برای  بازدیدکنندگان محدودیت تعیین می­کنید عذاب وجدان نگیرید.

در دست نگه‌داشتن نوزاد

در صورتی که خیلی با نوزاد تازه متولد شده سرکار نداشته‌­اید میزان شکنندگی و حساس بودنشان می­تواند برایتان ترسناک باشد. در اینجا چند اصل است که باید به خاطر بسپارید:

 • قبل از آنکه نوزاد را دست بگیرید دستانتان را بشویید ( یا از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید). نوزادان تازه متولد سیستم ایمنی ضعیفی دارند بنابراین مستعد بیماری­های عفونی هستند.  از تمیز بودن دست افراد دیگری که نوزاد را دست می­گیرند مطمئن شوید.
 • مراقب سر و گردن نوزاد باشید. هنگام حمل نوزاد دستتان را زیر سرش بگذارید و زمانی که او را بلند می­کنید و یا زمین می­گذارید مراقب سر و گردن او باشید.
 • زمانی که کودکتان بی­قرار است و یا هنگامی‌که می­خواهید با او بازی کنید هرگز تکانش ندهید. تکان دادن می­تواند باعث خونریزی مغزی و حتی مرگ نوزاد شود. در صورتی که لازم است نوزادتان را بیدار کنید تکانش ندهید، به‌جای آن، پاهایش را غلغلک دهید یا به‌آرامی به گونه­هایش بزنید
 • مطمئن شوید که نوزاد را به‌طور امنی درون کریر، کالسکه یا صندلی بسته باشید. هرگونه حرکتی که بتواند خیلی خشن یا حالت جهشی داشته باشد را محدود کنید.
 • به خاطر بسپارید که نوزادتان برای بازی­های خشن آماده نیست، بازی­هایی مانند تکان دادن روی زانو یا به بالا انداختن

پیوند برقرار کردن و آرامش دادن

یکی از لذت­بخش­ترین قسمت­های مراقبت از کودک پیوند برقرار کردن با اوست که در ساعات و روزهای حساس اول بعد از تولد اتفاق می­افتد و زمانی است که والدین یک ارتباط عمیق احساسی با نوزاد تازه متولدشان برقرار می­کنند. نزدیک شدن به‌طور فیزیکی می­تواند ارتباط احساسی را عمیق­تر و قوی­تر کند.

رشد احساسی نوزاد در گرو نزدیک شدن و پیوند حاصل کردن با اوست که این پیوند و نزدیکی می­تواند باعث شود­ که او از جنبه­های دیگری نیز رشد کند. دل‌بستگی و پیوند برقرار کردن می­تواند به معنی عشق ورزیدن به او نیز باشد. بچه­هایی که بدون قید و شرطی توسط والدین و دیگر افراد بزرگ‌سال مورد عشق و محبت قرار می­گیرند، به کامیابی می­رسند.

پیوند برقرار کردن با نوزادتان را با در آغوش کشیدن و نوازش او آغاز کنید. هم شما و هم همسرتان هم­چنین می­توانید از فرصت حاصل‌شده  در زمان نگه­داشتن، غذا دادن یا در آغوش کشیدن نوزاد، برای برقراری ارتباط پوستی با او استفاده کنید.

نوزادان به‌ویژه نوزادان نارس و آن‌هایی که مشکلات پزشکی دارند ممکن است که به ماساژ نوزاد پاسخ دهند. انواع به خصوصی از این ماساژها می­توانند پیوند با او را بهبود بخشیده و به رشد و پیشرفتش­ کمک کنند. کتاب­ها و ویدیوهای زیادی درباره ماساژ نوزاد وجود دارند- در این زمینه از پزشکتان

مشورت بگیرید.  در هر حال مراقب باشید چرا که نوزادان مانند کودکان بزرگتر قوی نیستند پس به‌آرامی و لطافت آن‌ها را ماساژ دهید.

نوزادها اغلب عاشق صداهای شنیداری مانند صحبت کردن، صداهای زیر لبی و نجوا کردن هستند. ممکن است که نوزادتان گوش کردن به موزیک را نیز دوست داشته باشد. جغجغه و موزیک‌های موبایل روش­های خوبی برای تحریک شنوایی نوزاد می­باشند. در صورتی که کوچولوی دلبندتان بی­قرار است سعی کنید آواز بخوانید ، شعر و سرودهای کودکانه بخوانید یا در حالی که به جلو و عقب تاب می­خورید با صدای بلند مطالعه کنید یا کودک را به‌آرامی روی صندلی تکان دهید.

بعضی از کودکان به‌طور غیرمعمولی نسبت به لمس، نور یا صدا حساس هستند و ممکن است که وحشت­زده شده و به‌سادگی شروع به گریستن کنند، نسبت به حالت معمول کمتر بخوابند یا زمانی که کسی برایشان صحبت می­کند یا آواز می­خواند از او رو برگردانند. در صورتی که کودک شما نیز این‌چنین است،  سطح صدا و نور را کم و ملایم نگه­دارید.

قنداق کردن، که برای بعضی از نوزادان طی هفته­های اول تولد به‌خوبی عمل می­کند راهکار دیگری برای آرام کردن است که بایستی والدین بار اولی یاد بگیرند. در قنداق صحیح دستان نوزاد نزدیک بدنش نگه داشته می­شود در حالی که پاهایش تا اندازه­ای می­تواند جابه­جا شود. قنداق در عین اینکه کودک را گرم نگه می­دارد، به نظر می­رسد که در بیشتر نوزادها حس امنیت و راحتی می­بخشد. هم­چنین این روش تا حدودی حرکات واکنش ناگهانی که باعث بیدار شدن نوزاد می­شود را محدود می­کند.

روش قنداق کردن نوزاد:

 • پتو یا پارچه مناسبی را روی زمین پهن کنید و یکی از گوشه­هایش را به مقدار کمی جمع کنید
 • نوزاد را به پشت روی پتو قرار دهید در حالی سرش را بالاتر از گوشه جمع شده پتو گذاشته­اید
 • گوشه سمت چپ پتو را دور نوزاد پیچیده و آن را زیر پشت او تا زیردست راستش تا کنید
 • گوشه پایینی را تا سر نوزاد و نزدیکی صورت بکشید و کمی آن را تا کنید تا صورت بیرون بماند. پتو را دور لگن زیاد سفت نپیچید این کار می­تواند باعث رشد نابهنجار لگن شود.
 • گوشه سمت راست را تا زیر سمت چپ نوزاد تا کنید و تنها صورت و گردن را بیرون بگذارید. برای اینکه مطمئن شوید که نوزاد زیاد سفت بسته نشده و به راحتی تنفس می­کند ببنید که آیا می­توانید دستتان را به آسانی بین پتو و قفسه سینه نوزاد حرکت دهید، در هر حال زیاد هم او را شل نپیچید طوری که قنداق باز شود.
 • نوزادان بعد از دو ماهگی نباید قنداق شوند. در این سن بعضی از نوزادان می­توانند بچرخند که در صورتی که قنداق شده باشند خطر سندرم  مرگ ناگهانی (SIDS) در آن‌ها افزایش می­یابد.

همه­ چیز درباره پوشک بستن نوزاد

شما احتمالاً قبل از آنکه نوزادتان را به خانه بیاورید تصمیم گرفته­اید که از پارچه یا پوشک یک‌بار مصرف استفاده کنید. هرکدام را که استفاده کنید در هر صورتی نوزادتان پوشاکش را حدوداً ده بار در روز یا حدوداً70 بار در هفته کثیف خواهد کرد. قبل از پوشک کردن نوزاد مطمئن شوید که همه­چیز موردنیاز را در کنارتان دارید و مجبور نخواهید شد که نوزاد را هنگام تعویض پوشک تنها بگذارید. آنچه شما لازم دارید شامل:

 • یک پوشک تمیز
 • گیره (در صورتی که از پارچه به‌جای پوشک یک‌بار مصرف استفاده می­کنید)
 • پماد بچه
 • دستمال مرطوب (یا ظرفی حاوی آب گرم و یک لیف تمیز یا یک توپ پنبه­ای)

بعد از هر بار اجابت مزاج یا خیس کردن پوشاک، نوزاد را به پشت خوابانده و پوشک کثیف را دربیاورید. با آب، توپ پنبه­ای و لیف یا دستمال مرطوب به‌آرامی ناحیه تناسلی نوزاد را تمیز کنید. هنگام تعویض پوشک با دقت عمل کنید چرا که در معرض هوا قرار گرفتن نوزاد می­تواند باعث ادرار کردن او شود. برای جلوگیری از عفونت ادراری در  نوزاد دختر پاک کردن را از قسمت جلو به پشت انجام دهید. برای جلوگیری یا درمان کهیر از پماد بچه استفاده کنید. همیشه به خاطر بسپارید که بعد از تعویض پوشک بچه دست­هایتان را بشویید.

عرق­سوز شدن (کهیر زدن در اثر بستن پوشک) نگرانی شایعی است. عموماً کهیر قرمزرنگ و کمی متورم بوده و با حمام آب گرم، مقداری پماد بچه و کمی هم پوشک نبستن از بین می­رود. بیشتر کهیرها به دلیل حساس بودن پوست نوزاد اتفاق می­افتد  و در اثر  پوشک خیس و کثیف ایجاد می­شود.

برای جلوگیری از عرق‌سوز شدن و یا درمان آن این روش­ها را امتحان کنید:

 • چندین بار پوشک نوزاد را عوض کنید ، و بعد از حرکات روده تا آنجا که ممکن است در اسرع وقت این کار را انجام دهید.
 • به‌آرامی نوزاد را با صابون ملایم و آب تمیز کنید (گاهی پاک کردن می­تواند سوزش‌آور باشد)، بعد از آن یک لایه ضخیم پماد کهیر یا کرم مانع (barrier cream) استفاده کنید. ترجیحاً از کرم­های حاوی زینک اکسید که مانع رطوبت هستند استفاده کنید.
 • در صورتی که به‌جای پوشک یک‌بار مصرف از پارچه استفاده می­کنید آن‌ها را در مواد شوینده بدون رنگ و عطر بشویید.
 • برای مدتی از روز نوزاد را بدون پوشک نگه‌دارید تا به پوست هوا بخورد.

در صورتی که کهیر بیشتر از 3 روز ادامه یابد و یا بدتر شود با دکتر صحبت کنید-چنین حالتی می­تواند ناشی از عفونت قارچی باشد که برای درمان نیازمند ویزیت دکتر است. برای خواندن 10 نکته در مورد پوشک کردن نوزادان به صورت حرفه ای اینجا کلیک کنید.

اصول حمام کردن

زمانی می­توانید نوزاد را با ابر استحمام (بدون وان یا دوش) کنید که:

 • بند ناف کامل افتاده باشد و ناف کاملاً بهبود یابد (1-4 هفته)
 • ختنه نوزاد بهبود یابد (1-2 هفته)

تا یک سالگی نوزاد دو تا سه بار حمام در هفته خوب است. بیشتر از این مقدار می­تواند باعث خشک شدن پوشت نوزاد شود.

این موارد را قبل از حمام کردن نوزادتان آماده کنید:

 • یک لیف نرم و تمیز
 • صابون و شامپوی ملایم بدون بو
 • حوله و پتو
 • یک پوشک تمیز
 • لباس­های تمیز

استحمام اسفنجی. برای یک استحمام اسفنجی یک سطح صاف امن (مانند میز تعویض لباس   نوزاد، کف یا پیشخوان) را در یک اتاق گرم انتخاب کنید. روشویی یا یک تشت را با آب گرم (داغ نه!) پرکنید. لباس­های نوزاد را دربیاورید و او را در یک پتو بپیچید. چشم­های نوزاد را با یک لیف  یا یک توپ پنبه‌­ای که تنها نمدار  باشد پاک‌کنید، از یک چشم شروع کنید از گوشه داخلی چشم به سمت بیرون بمالید. از گوشه تمیز یا توپ پنبه‌­ای دیگری برای پاک کردن آن یکی چشم نوزاد استفاده کنید. گوش­ها و بینی نوزاد را با لیف نمدار پاک کنید. دوباره پارچه را خیس کرده با استفاده از مقداری صابون به‌آرامی صورت نوزاد را پاک‌کنید و با نوازش دست خشکش کنید.

بعد از آن با شامپو بچه سر نوزاد را به‌آرامی کف زده و آب بکشید. با استفاده از یکپارچه مرطوب به‌آرامی بقیه بدن نوزاد را بشویید، به‌طور ویژه­ای به زیر بغل‌ها، پشت گوش­ها، اطراف گردن، و ناحیه تناسلی نوزاد توجه کنید.بعد از شست­و­شوی این قسمت­ها کاملاً نوزاد را خشک کرده پوشک و لباسش را بپوشانید.

حمام در وان. زمانی که نوزاد برای حمام در وان آماده است اولین حمام بایستی به‌آرامی و به‌طور خلاصه انجام شود. در صورتی که نوزادتان با این نوع حمام بی­قرار و آشفته شد دوباره حمام اسفنجی را برای یک یا دو هفته دیگر ادامه دهید و بعد از آن دوباره حمام در وان را امتحان کنید.

علاوه بر موارد بالا این نکات را نیز مورد توجه قرار دهید:

 • اندازه آب گرم (نه داغ!) وان نوزاد دو تا سه اینچ باشد ( دمای آب را با استفاده از آرنج یا مچ  دستتان امتحان کنید). وان نوزاد یک تشت پلاستیکی است که می­تواند درون وان حمام قرار بگیرید؛ و اندازه­اش مناسب نوزاد بوده و حمام کردن نوزاد را نیز آسان‌تر می­کند.

لباس نوزاد را در آورده و در یک اتاق گرم او را در آب بگذارید تا مانع چاییدنش شود. مطمئن شوید که عمق وان نوزاد عمیق­تر از دو تا سه اینچ نباشد و جریان نداشته باشد. با استفاده از یک دست از سر نوزاد محافظت کنید  با دست دیگر پاهایش را کنترل کرده و آن‌ها را تا سینه  در وان فرو کنید.

از یک لیف نرم برای شستن صورت و موها استفاده کنید. جمجمه را که شامل ناحیه بالای فونتنل ها (نقاط نرم) در بالای سر  می­شود با نوک انگشتان یا یک برس نرم نوزاد ماساژ دهید. هنگام آب کشیدن صابون و شامپو از سر نوزاد، دستتان را دور پیشانی نوزاد حائل کنید تا مانع وارد شدن صابون به چشمش شوید. به‌آرامی بقیه نقاط بدن نوزاد را با صابون  مقدار کمی صابون بشویید.

در طول حمام کردن به‌طور مرتب به بدن نوزاد آب بریزید تا سردش نشود. بعد از حمام فوراً نوزاد را در پتو بپیچید و حتماً سرش را بپوشانید ، به این منظور حوله نوزادی که کلاه‌دار باشد بسیار مناسب است.

هنگام حمام کردن نوزاد هرگز تنهایش نگذارید. در صورت نیاز به ترک حمام، او را دور پتو پیچیده و با خودتان ببرید.

مراقبت بند ناف و ختنه

بلافاصله پس از ختنه ، نوک آلت تناسلی معمولاً با گاز  آغشته با وازلین پوشانده می­شود تا از چسبیدن زخم به پوشک جلوگیری شود. بعد از تعویض پوشک ، نوک آلت را به‌آرامی با آب گرم تمیز کنید ، سپس وازلین را روی نوک بمالید تا به پوشک نچسبد. قرمزی یا سوزش آلت تناسلی باید ظرف چند روز بهبود یابد ، اما اگر قرمزی یا تورم زیاد شود یا تاول‌های  چرکی تشکیل شود ، ممکن است عفونت وجود داشته باشد و شما باید فوراً با پزشک کودک خود تماس بگیرید.

مراقبت از بند ناف در نوزادان نیز اهمیت دارد. بعضی از پزشکان توصیه می‌کنند که ناحیه را با الکل صنعتی طی ده روز تا 3 هفته بمالید  تا وقتی‌که بند ناف قطع شده و از بین برود ، اما برخی دیگر توصیه می­کنند که با بند ناف کاری نداشته باشید تا خودبه­خود بیافتد با پزشک فرزند خود صحبت کنید تا ببیند چه چیزی را ترجیح می‌دهد.

ناحیه بند ناف تا زمانی که قطع نشده و بهبود نیافته نبایستی با آب تماس پیدا کند. زمانی که بند ناف می­افتد رنگ ناف از زرد به قهوه­ای یا سیاه تغییر می­یابد که طبیعی است. در صورتی رنگ آن ناحیه قرمز به نظر برسد با دکتر صحبت کنید.

غذا دادن و آروغ زدن نوزاد

در صورتی که با سینه خودتان یا با شیشه شیر به نوزادتان شیر می­دهید ممکن است برایتان سؤال باشد که چند بار در روز بایستی این کار را انجام دهید. توصیه می­شود که نوزاد در صورت نیاز و هر زمان که گرسنه به نظر رسید شیر داده شود. نوزاد ممکن است با گریه کردن گرسنه بودنش را به شما نشان دهد،  انگشتانش را در دهاش بگذارد یا صدای مکیدن دربیاورد.

نحوه تغذیه نوزاد رفلاکسییک نوزاد تازه متولد نیاز دارد که هر دو یا سه ساعت شیر بخورد. در صورتی که از سینه خودتان به او شیر می­دهید بگذارید تا نوزادتان ده تا پانزده دقیقه از هر یک از سینه­ها شیر بخورد. در صورتی که طبق فرمول (شیر خشک) به نوزاد شیر می­دهید کودکتان احتمالاً در هر بار 60 تا 90 میلی­لیتر شیر خواهد خورد.

بعضی از نوزادان هرچند ساعت بیدار می­شوند تا مطمئن شوند که غذای کافی دریافت کرده­اند.  در صورتی که نوزاد  اغلب برای خوردن شیر بیدار نمی­شود و یا علاقه­ای به خوردن و مکیدن شیر نشان نمی­دهد با دکتر مشورت کنید.

در صور­ی که از شیر خشک استفاده می­کنید به‌راحتی می­توانید ارزیابی کنید که آیا نوزاد به‌اندازه کافی شیر می­خورد یا نه، اما در صورتی که نوزاد از شیر خودتان تغذیه می­کند، این ارزیابی کمی سخت خواهد شد. در صورتی که نوزاد راضی به نظر می­رسد،  در روز تقریباً 6 عدد پوشک خیس می­کند و چندین بار اجابت مزاج دارد، به‌خوبی می­خوابد  باقاعده افزایش وزن نشان می­دهد پس به‌احتمال زیاد نوزادتان شیر کافی دریافت می­کند.

یک روش دیگر برای اطمینان از شیر خوردن کافی نوزاد این است که توجه کنید که آیا سینه­تان قبل از شیردهی پر و بعد از شیردهی تا اندازه­ای خالی‌شده باشد. در صورتی که درباره رشد و برنامه غذایی نوزادتان نگران هستید با دکتر صحبت کنید.

کودکان معمولاً هنگام شیر مکیدن مقداری هوا نیز می‌بلعند که می­تواند بی­قرارشان کند. برای جلوگیری از بی‌قرار شدن نوزاد باید آن‌ها را به آروغ زدن وادارید.  در صورتی که از شیشه شیر استفاده می­کنید در هر 60 تا 90 میلی­لیتر شیر سعی کنید کودک آروغ بزند، و در صورتی که از سینه خودتان شیر می­دهید در فاصله­ای  که می­خواهید از سینه دیگرتان شیر بدهید این کار را انجام بدهید.

در صورتی که نوزادتان مستعد  نفخ معده است، بازگشت اسید به مری (رفلاکس) دارد یا هنگام شیر خوردن بی­قرار به نظر می­رسد، در صورت شیر دادن با بطری بعد از هر ۳۰ میلی‌لیتر و در صورتی که از سینه خودتان شیر می­دهید در هر پنج دقیقه نوزاد را به آروغ زدن وادارید.

این روش­های به آروغ وا‌داشتن نوزاد را امتحان کنید:

 • کودک را به‌صورت راست نگه داشته در حالی که سرش روی شانه­تان است. با یکدست گردن و سرش را نگه‌دارید و با دست دیگر پشت نوزاد را مالش دهید.
 • نوزاد را روی پاهایتان بنشانید. برای ثابت نگه­داشتن سر و گردن نوزاد، چانه ­اش را با کف دست گرفته و پاشنه دستتان را روی قفسه سینه او قرار دهید ( مراقب باشید که دستتان را حتماً روی چانه محکم کنید نه روی گلوی نوزاد) با دست دیگرتان به‌آرامی پشت نوزاد را مالش دهید.
 • نوزاد را با شکم روی پاهایتان قرار دهید. سر نوزاد را نگه‌دارید و مطمئن شوید که سر بالاتر از سینه قرار گرفته باشد و به‌آرامی پشتش را مالش دهید.

اگر بعد از چند دقیقه نوزاد آروغ نزد، قبل از آنکه دوباره شیر بخورد حالتش را تغییر دهید و سعی کنید که آروغ بزند. بعد از پایان  شیر خوردن نوزاد باید آروغ بزند بعد از آنکه آروغ زد حداقل به مدت 10 تا 15 دقیقه او را در حالت راست نگه دارید تا نوزاد بالا نیاورد.

اصول خواباندن

به‌عنوان یک تازه والد ممکن است که متعجب شوید از اینکه نوزادی که به نظر می­رسد که در هرلحظه به وجود شما نیازمند است، واقعاً حدود 16 ساعت یا بیشتر می­خوابد.

طول دوره خواب نوزاد عموماً 2 تا 4 ساعت است. انتظار نداشته باشید که نوزادتان تمام طول شب را بخوابد. سیستم گوارش نوزاد خیلی کوچک است طوری که نوزاد در هرچند ساعت نیازمند تغذیه بوده و در صورتی که برای چهار ساعت شیر نخورده باشد بایستی برای تغذیه بیدارش کنید ( و اگر دکتر درباره وزن کودک نگران باشد بایستی کمتر از چهار ساعت از خواب بیدار شود).

خواب نوزادچه زمانی می‌توانید انتظار داشته باشید که کودک شما در طول شب بخوابد؟ بیشتر نوزادان تا 3 ماهه اول  بین 6 تا هشت ساعت از شب را در خواب هستند اما در صورتی که خواب نوزاد شما این­چنین نیست نگران نباشید. همانند افراد بزرگ‌سال، نوزادها مجبورند که الگو و چرخه خواب خود را طبق نیاز بدنشان داشته باشند، پس اگر افزایش وزن نوزاد در حالت عادی است و نوزاد سالم به نظر می­رسد، از اینکه نوزاد شما در طول شب نخوابد (تا سه ماه اول) نگران نباشید.

مهم است که نوزاد همیشه به پشت خوابانده شود تا از خطر سندرم مرگ ناگهانی جلوگیری شود. اصول دیگری که هنگام خواباندن کودک باید رعایت شود شامل این موارد است: از پتو، لحاف، پوست گوسفند، حیوانات عروسکی پرشده و بالش در تختخواب یا گهواره کودک استفاده نکنید (این چیزها می­تواند باعث خفه شدن نوزاد شود)؛ در طول شش ماه تا یک سال جای خواب کودک باید در اتاق والدین و با تخت جداگانه باشد. هم­چنین وضعیت سر کودک را هر شب تغییر دهید (یک شب او را به راست بخوابانید و شب دیگر به چپ) تا از صاف شدن سر نوزاد جلوگیری شود.

بسیاری از نوزادان تازه متولد روز و شبشان قاطی می­شود. نوزاد تمایل دارد که  شب بیشتر بیدار بماند و در طول روز بیشتر بخوابد. یک روش برای کمک به او به حداقل رساندن عوامل محرک است. نور چراغ­ها را کم کنید و از چراغ خواب استفاده کنید. صحبت و بازی کردن با کودک را به‌روز هنگام بسپارید. زمانی که نوزاد در طول روز بیدار است سعی کنید که زمان بیدار ماندنش را با بازی و صحبت کردن با او افزایش دهید.

حتی باوجود تشویش و نگرانی درباره نگهداری از یک نوزاد تازه متولد در طول هفته­های اول، شما  خواهید توانست که به  یک برنامه نگهداری منظم دست یافته و همانند یک پدر و مادر ماهر و کاردان عمل کنید! در صورتی که سؤال و یا نگرانی دارید از پزشکتان بخواهید تا منابعی را به شما معرفی کنند که می­توانند در رشد شما و نوزادتان کمک کننده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *