December 7, 2023

برقرار کردن پیوند عاطفی با نوزاد – راهنمای نزدیک شدن به نوزاد برای پدران

برقرار کردن پیوند عاطفی با نوزاد

اگرچه در حال حاضر شواهد علمی وجود دارد که از مشارکت و همراهی پدر در بزرگ نمودن نوزاد پشتیبانی می کند، اما برای درک اهمیت بزرگ شدن نوزاد با یک پدر دخیل و مشارکت کننده نیازی به تایید علمی نیست!

با این حال، یکی از سوالاتی که در طول بارداری همسرم و ابتدای تولد دخترم با آن درگیر بودم نحوه ایجاد پیوند با نوزاد بود. می دانستم که همسرم به دلیل بارداری کامل و شیر دادن بلافاصله بعد از زایمان امتیازهای بیشتری نسبت به من دارد. می دانستم که یک ارتباط طبیعی بین آنها وجود دارد، ولی برایم جای سوال بود که چگونه می توانم یک ارتباط مشابه با نوزادم برقرار کنم.

دخترم حال نزدیک به هفت ماه دارد و یک پیوند عاطفی بسیار خوب داریم. در ادامه کارهایی که برای ایجاد این پیوند مهم با دخترم انجام دادم را توضیح می دهم.

برقراری پیوند عاطفی با نوزاد نکات مربوط به پدر  

برقرار کردن پیوند قبل از تولد

  • یکی از کارهایی که قبل از تولد نوزاد انجام دادم حضور در تمامی ملاقات های همسرم با پزشک بود. همراهی با همسرم در وقت ملاقات با دکتر نه تنها به ارتباط بین ما کمک کرد، بلکه موجب شد از پیشرفت بارداری آگاه باشم و نسبت به نقش مثبت خود در این فرآیند اعتماد به نفس پیدا کنم. علاوه بر این، وقتی به این کار عادت می کنید، طبیعتا در جلسات معاینه نوزاد توسط متخصص اطفال نیز شرکت می کنید.
  • یکی دیگر از کارهایی که پدر می تواند انجام دهد شرکت در کلاس های مراقبت از نوزاد است. بسیاری از بیمارستان های محلی و سازمان های مربوط به دوران کودکی، برای مادران و پدران کلاس ارائه می کنند.
  • با نوزاد صحبت کنید. در حدود هفته 34 بارداری اگر کنار شکم مادر صحبت کرده یا آواز بخوانید نوزاد می تواند صدای شما را یاد بگیرد و آن را تشخیص دهد. این یک پیوند واقعی قبل از به دنیا آمدن نوزاد است.

برقرار کردن پیوند بعد از تولد

  • از تماس فیزیکی به دفعات زیاد استفاده کنید. تا جایی که می توانید نوزاد خود را در آغوش بگیرید. قلقلک دادن، لمس کردن و در آغوش گرفتن نوزاد در تخت خواب نیز خوب است. این کار نه تنها به شما کمک می کند احساس مشارکت کنید، بلکه به ایجاد پیوند بین شما و نوزاد نیز کمک می کند.
  • در روتین روزانه نوزاد دخیل شوید. از آن جایی که همسرم به نوزادمان شیر می داد، باید به شیوه دیگری خود را دخیل می کردم. من و همسرم قرار گذاشتیم گرفتن آروغ دخترمان بعد از شیر خوردن بر عهده من باشد. همچنین بارها پوشک او را عوض کرده و او را حمام کردم.
  • برای نوزاد آواز بخوانید، با او حرف بزنید و برایش کتاب بخوانید. این آوازها لزوما نباید شعرهای سنتی برای نوزادان یا لالایی باشد. دختر ما از همان ابتدا با شنیدن صدای طبل آفریقایی آرام می گرفت، ولی به نظر می رسد صدای رادیوی عمومی ملی نیز برایش خوشایند است. با پدرانی صحبت کرده ام که مجله تایم یا روزنامه یکشنبه را برای نوزادان خود خوانده اند.
  • برای بازی کردن وقت بگذارید. من و دخترم وقتی از او به عنوان وزنه برای پرس سینه استفاده می کنم یا او را روی سرم گرفته و صدای هواپیما در می آورم اوقات خوبی داریم. خلاق باشید و کاری را که طبیعی به نظر می رسد انجام دهید. با دیدن لبخند و خنده نوزاد متوجه می شوید که از چه کاری لذت می برد. در اینجا نکاتی در مورد نحوه بازی کردن و تعامل با نوزاد ارائه شده است.
  • عکس و فیلم زیاد بگیرید. عکس یا فیلم گرفتن چگونه به ایجاد پیوند کمک می کند؟ خوب، بخشی از ایجاد یک پیوند خوب با نوزاد به نگرش شما مربوط می شود. اگر احساس آرامش، شادی و اعتماد به نفس کنید، به احتمال زیاد نوزادتان نیز چنین حسی خواهد داشت. عکس و فیلمی که با دیگران به اشتراک می گذارید موجب می شود نظرات و تعریف های مثبتی بشنوید که تمامی پدرهای جدید به شنیدن آنها نیاز دارند.
  • اطمینان حاصل کنید به تنهایی با نوزاد خود وقت سپری می کنید. نحوه تعامل نوزاد با پدر و مادر متفاوت است. این می تواند یک زمان اکتشافی برای شما و نوزادتان باشد. این یک روش عالی برای ایجاد پیوند قوی با نوزاد است.

اگرچه تمامی این رویکردها برای ایجاد پیوند با نوزاد منطقی به نظر می رسند، هر پدر جدیدی همیشه به صورت طبیعی آنها را نمی داند. به نظر من مهم ترین مساله ای که باید به خاطر داشته باشید این است که همیشه می توانید با پدرهای دیگر صحبت کنید. خجالت نکشید و از دوستان خود که قبل از شما پدر شده اند سوال کنید. به احتمال زیاد متوجه می شوید که آنها نیز احساسات و تجربه های مشابه داشته اند.

شما چگونه با نوزاد خود پیوند برقرار می کنید؟ نظرات و راهنمایی های خود را به اشتراک بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *