December 7, 2023

انتخاب محصولات مراقبت از پوست نوزاد

وقتی برای نوزادتان خرید می کنید باید محصولاتی شوینده نوزاد ای را انتخاب کنید که برای پوست ظریف نوزاد امن باشند. در نتیجه، کدام محصولات احتمال کمتری دارد پوست نوزاد را تحریک کنند و کدام محصولات احتمال بیشتری دارد از آن حفاظت کنند؟ ادامه مطلب را مطالعه کنید تا اطلاعات تکمیلی در این مورد را بدست آوردید.

چرا نوزادم به محصولات مراقبت از پوست خاص نیاز دارد؟

محصولاتی که برای تمامی سنی طراحی شده اند ممکن است به پوست نوزاد آسیب وارد کنند. در نتیجه قانون طلایی خرید محصولاتی است که به طور خاص برای نوزادان ساخته شده اند. پوست نوزاد در مقایسه با بزرگسالان نازک تر و حساس تر بوده و بیشتر مستعد خشکی است. محصولات نوزاد باید حاوی تمیزکننده های ملایم باشند و از تعادل طبیعی پوست نوزاد حفاظت کنند. همچنین باید لایه بیرونی و حفاظت کننده آن را حفظ کنند.

عطر، صابون و الکل که اغلب در محصولات مخصوص بزرگسالان وجود دارد موجب تحریک پوست نوزاد شده یا حتی ممکن است واکنش آلرژیک ایجاد کند. محصولات مراقبت از پوست نوزاد باید عطر کمتری داشته باشد و حاوی صابون یا الکل نباشد.

چگونه می توان مناسب بودن یک محصول برای نوزاد را تشخیص داد؟

یکی از مهم ترین موارد درج شده روی برچسب محصول ملایم و مخصوص نوزاد بودن است. هر محصولی که برای نوزاد زیر سه سال طراحی شده باید از نظر ایمنی ارزیابی شده باشد. با این حال، این همیشه بدان معنا نیست که تحقیقات بالینی در مورد تاثیر محصول روی پوست نوزادان انجام شده است. منطقی است که اجرای این نوع تست ها دشوار است. در نتیجه باید احتیاط کنید، به ویژه اگر خودتان یا همسرتان تاریخچه مشکلات پوستی در خانواده دارید. آشنایی با برخی از اصطلاحات به کار رفته روی برچسب محصولات به انتخاب درست کمک می کند.

PH متعادل به چه معناست؟

اغلب اوقات اصطلاح PH متعادل یا خنثی روی محصولات مراقبت پوستی نوزاد به چشم می خورد. مقیاس PH روشی برای اندازه گیری اسیدی یا بازی بودن یک ماده است.

توضیح PH:

 • نمره پایین در مقیاس، PH1 تا PH6 به معنای اسیدی بودن ماده است
 • نمره بالاتر در مقیاس، PH8 تا PG14 به معنای ماده بازی است
 • ماده ای که نه اسیدی باشد و نه بازی PH خنثی یا PH7 نامیده می شود

سطح PH مهم است زیرا پوست نوزاد چند هفته بعد از تولد از PH نزدیک به خنثی به PH5.5 کمی اسیدی تغییر می کند. این پرده نازک اسیدی روی پوست نوزاد پوشش اسیدی acid mantle نامیده می شود و به عنوان مانعی برای حفاظت از پوست عمل می کند. محصولی که نزدیک به سطح PH پوست نوزاد باشد به این لایه حفاظت کننده آسیب وارد نمی کند. بیشتر محصولات مراقبت از پوست سطح PH دقیق اعلام شده ندارند. برچسب محصول ممکن است تنها نشان دهد که PH خنثی است. تا زمانی که پوست نوزاد سالم بوده و خشک یا پوسته پوسته نیست می توانید از یک محصول با PH خنثی استفاده کنید.

گاهی اوقات اصطلاح ملایم یا خیلی ملایم نشان می دهد محصول نزدیک به اسیدی بودن پوست سالم است. با این حال، تضمینی نیست که محصول PH متعادل یا خنثی داشته باشد. صابون های معمولی برای پوست نوزاد مناسب نیستند زیرا اغلب قلیایی می باشند. ماده قلیایی به پوشش اسیدی پوست نوزاد آسیب وارد کرده و ممکن است موجب ایجاد خارش شود.

آیا محصولات آنتی باکتریال برای پوست نوزاد مفید هستند؟

خیر. از محصولاتی که آنتی باکتریال یا ضد میکروب هستند روی پوست نوزاد استفاده نکنید، و مهم نیست که پایین تنه اش چقدر کثیف است. تمیزکننده ملایم و مایع یا دستمال مرطوب ملایم بدون الکل برای تمیز نگه داشتن نوزاد عالی است. مواد آنتی باکتریال معمولا به محصولات مخصوص نوزادان اضافه نمی شوند.

چرا روی برچسب محصول “بدون الکل” نوشته شده؟

الکل معمولا در محصولات مراقبت پوستی بزرگسالان به کار می رود تا به سرعت خشک شده و روی پوست سبک باشند. ولی الکل برای پوست نوزاد بیش از حد خشک کننده بوده و ممکن است آن را تحریک کند، در نتیجه نباید در محصولات مراقبت های پوستی نوزادان وجود داشته باشد. اگر به مواد تشکیل دهنده یک محصول نگاه کنید الکل به عنوان اتانول یا اتیل الکل نوشته شده است. با این حال، گروه دیگری از مواد اولیه به نام الکل های چرب نیز وجود دارد که تاثیر بسیار متفاوتی روی پوست دارد. این مواد معمولا پوست را خشک یا تحریک نمی کنند.

الکل سیتاریل یک الکل چرب است که ممکن است یکی از مواد تشکیل دهنده دستمال مرطوب نوزاد باشد. الکل ستوستاریل نیز در نرم کننده ها وجود داشته و در موارد نادر ممکن است موجب واکنش نوزاد دارای پوست حساس شود.

آیا باید محصولات بدون رایحه انتخاب کرد؟

اگر نوزادتان پوست سالم دارد، انتخاب محصولی که رایحه ملایم دارد یا بدون رایحه است به نظر شما بستگی دارد. تمیزکننده های PH خنثی با رایحه ملایم در صورتی که کم مصرف شوند بعید است واکنش پوستی ایجاد کنند. اگر پوست نوزادتان خشک است یا از اگزما رنج می برد باید از تمامی محصولات معطر اجتناب کنید. عطرها معمولا تحریک کننده هستند. عطرهای طبیعی مانند روغن های ضروری یا عصاره گیاهان نیز از این امر مستثنی نیستند. محصولات طبیعی ممکن است ملایم به نظر برسند ولی لزوما امن تر نبوده و ممکن است به صورت محدود تست شده باشندو در نتیجه برخی از متخصصان عقیده دارند بهتر است از تمامی محصولات معطر اجتناب کنید.

آیا قبل از استفاده از یک محصول جدید باید آن را امتحان کرد؟

مرطوب کننده و لوسیون نوزاد معمولا رایحه معطر دارند. قبل از استفاده بهتر است این محصولات را امتحان کنید، به ویژه اگر پوست نوزادتان خشک باشد. برای تست محصول کمی از آن را روی بخش کوچکی از پوست دست یا پای نوزاد مالیده و 24 ساعت صبر کنید. نشانه های واکنش پوست قرمز شدن، خاریدن، دردناک شدن یا پوست پوست شدن است. در صورت وجود این علائم بلافاصله استفاده از محصول را متوقف کنید. پوست نوزاد را چند روز زیر نظر داشته باشد زیرا ممکن است دیرتر واکنش نشان دهد.

کدام محصولات برای نوزاد دارای اگزما بهتر هستند؟

اگر نوزادتان پوست خشک یا اگزما دارد باید از محصولات نرم کننده استفاده کرده و از تمامی محصولات معطر اجتناب کنید. نرم کننده های حمام، کرم ها و روغن های نرم کننده بدون صابون، بدون رایحه و ملایم انتخاب کنید که به حفظ مانع پوستی نوزاد کمک کرده و از پوست خشک پیشگیری می کنند. این محصولات مرطوب کننده های پزشکی نیز نامیده می شوند و می توانید برای شستن بدن و موی نوزاد از آنها استفاده کنید. اگر نوزادتان اگزما دارد و می خواهید او را ماساژ بدهید بهتر است از کرم یا نرم کننده تجویزشده برای این کار استفاده کنید.

برچسب محصول چه اطلاعات دیگری فراهم می کند؟

تولیدکنندگان محصولات شست و شو و مراقبت های پوستی نوزاد طبق قانون فقط باید موارد زیر را روی برچسب ذکر کنند:

 • انقضا بعد از باز شدن یا بهترین تاریخ مصرف برای مشخص کردن مدت زمان نگهداری محصول
 • شرح کارایی محصول، مانند شامپو
 • هر گونه هشدار ضروری
 • نام تولیدکننده
 • فهرست مواد تشکیل دهنده

صنعت تنظیم کننده قوانین مربوط به سایر مواد درج شده روی برچسب است. گاهی اوقات، درک زبان بازاریابی از اطلاعات علمی درج شده روی برچسب ها دشوار است.

برای توضیح بیشتر معنای برچسب فهرستی ارائه کرده ایم که برخی از رایج ترین اصطلاحات آن را شرح می دهد:

 • آنتی باکتریال/آنتی میکروب: نابودکننده یا مهارکننده رشد باکتری
 • بدون الکل: بدون اتانول یا اتیل الکل
 • شیمیایی: مواد تشکیل شده از اتم ها یا مولکول ها، چه صنعتی و چه طبیعی. تمامی مواد تشکیل دهنده محصول شیمیایی هستند
 • تست شده برای مشکلات پوستی: این اصطلاح در رابطه با محصولات زیبایی تعریف قانونی ندارد، ولی معمولا به این معناست که روی پوست تست شده است. این تست ها لزوما توسط پزشک یا متخصص پوست انجام نمی شوند ولی ممکن است بعد از اجرا شدن توسط فردی که صلاحیت پزشکی دارد چک شوند
 • Hypoallergenic: احتمال کمتری دارد واکنش آلرژیک ایجاد کند
 • برای پوست های حساس: احتمال کمتری دارد خارش ایجاد کند. این با واکنش آلرژیک متفاوت است
 • بدون رایحه/بدون بو: ماده ای برای معطر کردن به آن اضافه نشده است. با این حال، یک ماده حاوی بو ممکن است به دلیل دیگری به آن اضافه شده باشد، برای مثال برای پوشاندن بوی محصول اصلی
 • طبیعی: ماده بدست آمده از طبیعت. مواد طبیعی لزوما سالم تر یا امن تر نیستند. برای مثال، نیکوتین و آرسنیک نیز مواد طبیعی هستند
 • ارگانیک: هیچ تعریف قانونی برای محصولات بهداشتی و آرایشی ارگانیک وجود ندارد. انجمن خاک در صورتی مجوز ارگانیک بودن به محصول می دهد که بیشتر از 95 درصداز مواد تشکیل دهنده آن به صورت ارگانیک تولید شده باشد
 • Ph متعادل: معمولا به این معناست که PH محصول نزدیک به پوست سالم است، یعنی کمی اسیدی و تقریبا PH 4.5 تا PH 5.5
 • PH خنثی یا PG خنثی پوست: معمولا به این معناست که PH محصول نزدیک به 7 است
 • نگهدارنده: موادی که به محصول اضافه می شوند تا از آن و کاربر در برابر آلودگی هنگام نگهداری و استفاده محافظت کنند
 • بدون صابون یا قلیا: بدون صابون یا سایر مواد شیمیایی که سطح PH قلیایی دارند، یعنی 8 یا بیشتردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *